Według informacji opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia prawie 500 milionów ludzi na całym świecie cierpi na ubytki słuchowe. Wiele z tych osób mogłoby poprawić znacznie jakość swojego życia poprzez aparat słuchowy. Fakty są jednak takie, że tylko co trzecia osoba w Unii Europejskiej decyduje się na ten cud techniki. Większość ludzi nie ma świadomości, że długotrwały i nieleczony niedosłuch może nieść za sobą wiele skutków ubocznych. Ignorowane ubytki słuchowe są powodem drażliwości, stresu, a nawet depresji. Badania opublikowane w 2011 r. w czasopiśmie JAMA Neurology wykazały, że długotrwałe pozbawienie mózgu bodźców dźwiękowych może doprowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych – tak zwanej demencji -nawet osoby w bardzo młodym wieku. Być może ludzie nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji, lub po prostu powodem zaniedbywania kwestii aparatu słuchowego jest wstyd i obawa przed opinią publiczną. Jest to jednak nieuzasadniona reakcja, ponieważ nowoczesne aparaty słuchowe posiadają elegancki wygląd, a niektóre z nich mogą być całkowicie dyskretne i niewidoczne.

Jak działają aparaty słuchowe?

Obecnie nowoczesne aparaty słuchowe to małe układy elektroniczne, które można dopasować do indywidualnych potrzeb danej osoby. Każdy aparat słuchowy składa się z mikrofonu, procesora i głośnika. Mikrofon przyjmuje dźwięki z otoczenia i przesyła je do procesora. Tam sygnały akustyczne przekształcane są w sygnały elektroakustyczne, a także odpowiednio wzmacniane. Następnie głośnik lub inaczej słuchawka, kieruje je w okolice błony bębenkowej. Oprócz wzmacniania dźwięku aparat słuchowy jest w stanie również sprawić, że będzie on bardziej wyraźny i zrozumiały, a hałasy z otoczenia będą stłumione. Nowoczesna technologia pozwala na wybiórcze wzmacnianie dzięków, dzięki czemu nawet rozmowa w zatłoczonej restauracji może być w pełni komfortowa. 

Aparaty wewnątrzuszne 

  • można podzielić je na wewnątrzuszne (ITE), wewnątrzkanałowe (ITC) oraz całkowicie wewnątrzkanałowe (CIC)
  • umieszcza się je bezpośrednio w uchu
  • zapewniają naturalny odbiór dźwięku, wykorzystując akustykę małżowiny usznej
  • wygodne dla osób noszących okulary i uprawiających sport
  • dedykowane osobom, chcącym zachować jak największą dyskrecję (zwłaszcza aparaty CIC)

Aparaty zauszne

  • umieszcza się je za małżowiną uszną
  • ich struktura jest delikatna i lekka, a jednocześnie bardzo wytrzymała
  • działanie polega na przekazywaniu dźwięku za pomocą specjalnego dźwiękowodu do wkładki usznej
  • większa obudowa pozwala na zamontowanie mocniejszych baterii, dzięki czemu żywotność aparatu jest znacznie dłuższa
  • rozmiar aparatu i przycisków wpływa na wygodę w jego obsłudze i łatwość dobierania odpowiednich programów

Obecny rynek aparatów słuchowych oferuje wiele rodzajów tych pomocnych urządzeń. Nowoczesne technologie sprawiają, że urządzenie można dopasować w 100% do indywidualnych potrzeb danej osoby i poszczególnego rodzaju ubytku słuchowego. Aparaty słuchowe mogą w znacznym stopniu poprawić jakość życia i zapobiec negatywnym skutkom długotrwałego niedosłuchu. Już przy pierwszych niepokojących objawach związanych z narządem słuchu należy skontaktować się ze specjalistą. Im wcześniej wykryta wada słuchu, tym mniej niepożądanych skutków ubocznych. Warto zatem wykonywać regularnie profilaktyczne badania, które pozwolą wskazać wszystkie nieprawidłowości. Sklep z aparatami słuchowymi Geers.pl zapewnia możliwość wykonania internetowego testu słuchu. Dzięki takiemu kilkuminutowemu sprawdzianowi można dokonać wstępnej oceny słuchu.