Objawy, które mogą wymagać przeprowadzenia diagnozy za pomocą USG Doppler łatwo zignorować i znaleźć dla nich prostsze wytłumaczenie. Bóle oraz obrzęki kończyn, ich drętwienie, zaburzenia czucia lub marznięcie mogą świadczyć o wielu różnych dolegliwościach, których nie powinno się lekceważyć. Złe gojenie się ran oraz urazów może również świadczyć o niewydolności układu krwionośnego. Bezwzględnie na USG Doppler powinny zostać skierowane osoby po zabiegach rekonstrukcji żył, ze zdiagnozowanymi zakrzepicami i innymi chorobami naczyniowymi. Badanie USG żył jest niezastąpione przy wykrywaniu szeregu chorób układu krwionośnego – w tym również w leczeniu żylaków.

Na czym polega badanie USG żył?

Badanie USG Doppler pozwala na zbadanie stanu żył, tętnic oraz wszystkich naczyń krwionośnych. Do przeprowadzenia badania wykorzystuje się aparat ultrasonograficzny (USG). Jest ono niezbędne przy diagnozowaniu i kontrolowaniu pacjentów, u których stwierdzono zmiany miażdżycowe, choroby zatorowe i tętniaki. Badanie pozwala również na wczesne wykrycie różnych schorzeń, nieprawidłowości (także nowotworowych) oraz zapobieganie niebezpiecznym powikłaniom.

USG Doppler jest całkowicie nieinwazyjnym badaniem. Efekt dopplera pozwala aparatowi USG na zarejestrowanie przepływającej krwi i wykrycie ewentualnych zaburzeń oraz nieprawidłowości takie jak:

  • wolniejszy przepływ krwi
  • cofanie się krwi
  • zablokowany przepływ krwi.

Lekarz obserwuje obraz przekazywany z apartu USG na monitorze, co pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości oraz postawienie diagnozy i skierowanie na dalsze badania lub leczenie.

Leczenie żylaków

Podstawową formą leczenia żylaków jest leczenie uciskowe, jednak należy pamiętać by zawsze skonsultować z lekarzem te metodę. Leczenie uciskowe polega na regularnym noszeniu pończoch lub podkolanówek uciskowych. Nie jest to doskonała metoda leczenie żylaków, ale może na jakiś czas powstrzymać rozprzestrzenianie i powiększanie się zmiany chorobowej.

Wszelkie dostępne na rynku maści oraz tabletki nie są wstanie usunąć już istniejących żylaków. Jedyną skuteczną metodą jest ich chirurgiczne usunięcie. Do skierowania na zabiegowe leczenie żylaków konieczne będzie badanie USG Doppler, które pomoże dokładnie zlokalizować obszar i rozległość niewydolności żylnej. Pozwala to chirurgowi na precyzyjne przeprowadzenie zabiegu skleroterapi lub laserowego usunięcia pajączków – są to jedne z najczęściej stosowanych metod.

W zaawansowanych przypadkach konieczna jest interwencja operacyjna. Wskazaniami do podjęcia tak zdecydowanych kroków w leczeniu żylaków będą stany zapalne naczyń krwionośnych lub skóry, rozległe przebarwienie oraz niegojące się owrzodzenia. Takim objawom towarzyszy często silny ból który uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Jak każda operacja, również operacyjne leczenie żylaków może spowodować równe powikłania. Dla tego odradza się czysto kosmetyczne operacyjne usuwanie żylaków, które w szerszej perspektywie może pogłębić istniejący już problem.

Podsumowując: nie należy lekceważyć żylaków i żadnych innych objawów niewydolności żylnej. Osoby, które kwalifikują się do przeprowadzenia operacyjnego usunięcia żylaków, nie powinny się obawiać zabiegu. Żylaki w zaawansowanych stadiach mogą stanowić realne zagrożenie życia i poważną utratę sprawności.