Coraz więcej osób zwraca uwagę na jakość stosowanych kosmetyków. Duże znaczenie ma ich skład oraz skuteczność, ale na znaczeniu zyskują również aspekty etyczne. Świadomość, że mamy możliwość poprawienia bytu zwierząt swoimi codziennymi wyborami sprawia, że popularność zdobywają kosmetyki wegańskie.

Kosmetyki wegańskie – w trosce o zwierzęta

Weganizm to styl życia, który wiąże się z dokonywaniem konkretnych wyborów w sferach żywienia, kosmetyków oraz mody. Weganie nie spożywają i nie stosują żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, nie zawsze są to składniki oczywiste i rzucające się w oczy, to nie wyłącznie unikanie mięsa, mleka czy jajek. Dotyczy to również kosmetyków – w nich również ukrytych może być wiele substancji pochodzących od zwierząt. Dlaczego to takie ważne? Weganie wierzą, że nawet najmniejsza rzecz ma znaczenie, a swoim portfelem decydujemy o tym jakich wyborów dokonują producenci. Jeśli wiele osób będzie decydowało się kupować wyłącznie kosmetyki wegańskie, będzie ich na półkach sklepów coraz więcej, co przełoży się na poprawę losu zwierząt.

Składniki pochodzenia zwierzęcego w kosmetykach

Kosmetyki wegańskie najczęściej opierają się na roślinnych ekstraktach i wyciągach oraz odżywczych olejach. Nie mogą być testowane na zwierzętach i nie powinny się w nich znaleźć żadne składniki pochodzenia zwierzęcego.

Lista składników, które są niewegańskie, a mogą pojawić się w kosmetykach jest długa. Mogą to być substancje takie jak kolagen, keratyna, elastyna, a także lanolina pozyskiwana z wełny owiec, proteiny mleczne lub uzyskane z jajek, wosk pszczeli lub jedwab. Również niektóre barwniki mogą być niewegańskie, na przykład pozyskiwany z owadów karmin. Wystarczy jeden nieodpowiedni składnik, żeby kosmetyk nie mógł być uznany za przyjazny dla wegan. Najłatwiejszym sposobem unikania składników pochodzenia zwierzęcego w kosmetykach jest kierowanie się informacją od producenta, który zapewnia, że jego produkty są odpowiednie dla wegan. Choć do niedawna konieczne było analizowanie wszystkich składów, obecnie wychodzi się naprzeciw potrzebom powiększającego się grona osób poszukujących kosmetyków wegańskich. Jeśli producent posiada je w ofercie, chętnie się tą informacją chwali, ułatwiając zakup osobom, dla których aspekty etyczne są ważne.

Kosmetyki wegańskie z wyższej półki

Weganie nie są już wąską grupą społeczną, o której mało kto słyszał.  Nie jest to wyłącznie zbuntowana młodzież lub hippisi. Coraz częściej to również osoby wysoko postawione lub celebryci,  ale również zupełnie zwyczajni ludzie, którzy chcą zrobić coś dobrego dla zwierząt i planety.

Do niedawna kosmetyki wegańskie kojarzyły się wyłącznie z najprostszymi, często tanimi produktami, jednak obecnie znaleźć można wśród nich również prawdziwe perełki z wyższej półki. Producenci wykorzystują coraz częściej najnowsze technologie, żeby uzyskać produkt spełniający najwyższe wymagania, który zadowoli również tych klientów, którzy poszukują kosmetyków luksusowych, a nie wyłącznie zwykłej pielęgnacji. Mogą to być specjalistyczne produkty oczyszczające i przeciwzmarszczkowe, silnie rewitalizujące maski lub bardzo skuteczne filtry przeciwsłoneczne. Najlepszej jakości kosmetyki wegańskie trafią w gust wszystkich osób, które oczekują od stosowanych produktów spektakularnych efektów, a jednocześnie nie chcą krzywdzić zwierząt. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i współczesnej wiedzy z zakresu kosmetologii.