Wybielanie zębów stało się trendem, który na stałe zagościł w potrzebach pacjentów klinik dentystycznych i ortodontycznych. Niemal każdy ze stomatologów świadczy także usługi wybielania zębów, a rynek obfituje w coraz więcej produktów do wybielania zębów w domu.

Jak stosować żele wybielające zęby i na czym polega ich działanie? Czy można stosować je w domu, czy lepiej wykonać wybielanie w gabinecie stomatologicznym? Odpowiadamy dziś na te pytania.

Nakładkowe wybielanie zębów – czym jest, na czym polega i jak długo trwa?

Wybielanie zębów przy pomocy nakładek to zabieg polegający na umieszczaniu żelu wybielającego o właściwym stężeniu, w specjalnie przygotowanych dla pacjenta nakładkach żelowych.

Czas trwania procesu zależy od tego, czy decydujesz się na wybielanie w domu, czy na jednorazowy zabieg wybielania w gabinecie dentystycznym. Wykonanie nakładkowego wybielania w gabinecie jest zabiegiem jednodniowym. Wybielanie przy pomocy nakładek w warunkach domowych, to czas ok. 2-4 tygodni.

Wybielanie zębów nie jest procesem, do którego stomatolog podchodzi beztrosko i bez wcześniejszego przygotowania pacjenta. Zanim rozpocznie proces wybielania, najpierw dokładnie określa stan zdrowia zębów i dziąseł. Przed przystąpieniem do wybielania i wykonaniem nakładek sylikonowych dla pacjenta, konieczne jest wyleczenie ubytków. W przypadku wybielania zakładane są wypełnienia tymczasowe, aby później, po ustabilizowaniu się ostatecznego koloru zębów, dobrać także właściwą barwę wypełnienia trwałego.

Gdy ubytki zostaną wypełnione i nie ma przeciwskazań do rozpoczęcia wybielania zębów metodą nakładkową, pobierane są wyciski na tzw. łyżkach wyciskowych. Następnie odlewane są gipsowe modele uzębienia, na podstawie których wykonywane są dopasowane indywidualnie nakładki żelowe. Podczas kolejnej wizyty pacjent mierzy je i jeśli są odpowiednie, otrzymuje swój domowy zestaw do wybielania zębów.

Na zestaw składają się nakładki żelowe oraz strzykawki wypełnione substancją wybielającą o odpowiednim stężeniu. Stężenie dobierane jest przez lekarza. Na siłę stężenia środka wybielającego wpływają przede wszystkim dwa czynniki – kolor uzębienia i tym samym efekt, który ma zostać osiągnięty oraz wrażliwość zębów pacjenta. Lekarz udziela także bardzo dokładnych informacji o stosowaniu preparatu. Jeżeli zdecydujesz się na domową metodę wybielania nakładkowego, nie ignoruj zaleceń swojego dentysty.

Nakładki żelowe z reguły stosuje w ciągu dnia, przez ok. 4h lub na noc. Zależy to przede wszystkim od rodzaju preparatu, który zastosuje lekarz.

Nadwrażliwość zębów po wybielaniu

Może się zdarzyć, że po wybielaniu Twoje zęby staną się nadwrażliwe na zmiany temperatur lub słodkie posiłki i napoje. Aby zminimalizować to ryzyko, zalecane jest stosowanie pasty zmniejszającej nadwrażliwość zębów już na dwa tygodnie przed podejściem do zabiegu. Po wybielaniu, taka pasta powinna być stosowana nawet przez kolejnych kilka tygodni.

Trwałość efektu wybielania nakładkowego

Trwałość wykonanego zabiegu zależy od tego, jak postąpisz po zakończeniu wybielania, ale także w trakcie samego procesu. Żeby wydłużyć trwałość wybielania, w czasie domowego wybielania zębów, ale także przez ok. 2 tygodnie po jego zakończeniu, konieczne jest stosowanie tzw. białej diety – czyli unikanie posiłków i napojów mogących barwić zęby.

Nowe „plomby” po wybielaniu

Jeżeli przed wybielaniem miałeś ubytki, które zostały wypełnione wypełnieniem tymczasowym, o trwałym wypełnieniu pomyśl nie wcześniej, niż na ok. 3 tygodnie po zakończeniu wybielania, gdy Twój nowy kolor będzie już ustabilizowany.

Ile kosztuje wybielanie zębów metodą nakładkową?

Ceny zależą od kliniki, do której się zgłosisz. W Polsce nakładkowe wybielanie zębów w domu, to koszty w przedziale od 400 do 800 zł.

Źródło: StyleWhite.pl – produkty do wybielania zębów