Polacy pokochali leki bez recepty wszelkiego rodzaju, a suplementy diety w szczególności. Ponad 72% Polaków przyznaje się do stosowania suplementów, z czego ponad połowa robi to bez konsultacji z lekarzem. Polska wiedzie prym wśród krajów europejskich w zakupie leków bez recepty. Polacy kupują jest chcąc poprawić u siebie:

– odporność

– koncentrację i witalność

– układ trawienny

– sen

– a także odżywki dla sportowców i osób aktywnych.

Tak ogromne zaufanie do leków bez recepty i kupowanie ich też na zapas, oznacza jeszcze jedną informację, że w domach wszystkich tych miłośników leków i paraleków piętrzą się buteleczki, tubki, opakowania leków przeterminowanych.

Jak pozbyć się przeterminowanych leków?

Leki przeterminowane są szkodliwe i pod żadnym pozorem nie powinno się ich spożywać. Trzeba się ich pobyć, ale jak? Leków nie wolno wyrzucać do śmieci, nie wolno też ich spuszczać w ubikacji. Mogą przyczynić się w ten sposób do zatrucia środowiska, a na śmietnikach czy wysypiskach z kolei istnieje niebezpieczeństwo zatrucia się zwierząt czy osób poszukujących tam skarbów.

Pojemniki w aptekach do obioru przeterminowanych leków

Teoretycznie rzecz biorąc, apteki nie są zobligowane do przyjmowania przeterminowanych leków. Ich obowiązkiem jest utylizacja takich medykamentów, wyłącznie w przypadku, gdy przeterminowały się one wskutek braku zainteresowania przez kupujących i zbyt długo stały na półkach apteki. W praktyce jednak to apteki wzięły na siebie ten obowiązek. W każdej chyba aptece znajduje się specjalny pojemnik przeznaczony do wrzucania przeterminowanych leków. Dlaczego apteki zatem podejmują się tego zadania? Ponieważ jest to jedna z form przyciągania klienta. Rozszerzenia sfery usług. Bardzo często bowiem zakup nowego leku wiąże się z wcześniejszym sprawdzeniem stanu domowej apteczki i decyzją o wyrzuceniu tych przeterminowanych. Jedną wycieczką do apteki dokonuje się zakupu nowych i wyrzuca stare leki.

Utylizacja leków to obowiązek gminy

Jednym z powodów aktywności aptek w zbieraniu leków przeterminowanych jest z pewnością fakt, że to nie one muszą je utylizować. Obowiązek ten spoczywa na gminie. I to ona dostarcza do aptek specjalne pojemniki, w dodatku w pożądanych ilościach, odbiera je raz w miesiącu i utylizuje zawartość. Tak więc, mimo że przeterminowane leki wrzuca się do aptecznych pojemników, to nie one odpowiadają za dalszą ich drogę.

Przeterminowane leki nie podlegają recyklingowi. To ważna informacja dla tych wszystkich, którzy obawiają się przynosić je do aptek. W żaden sposób nie odzyskuje się ich, wszystkie one muszą zostać zniszczone.

Pojemniki z przeterminowanymi lekami

Całą obsługą związaną z utylizacją przeterminowanych leków zajmuje się gmina. To jej przeszkolone służby komunalne odbierają z aptek zawartość pełnych pojemników i przewożą ją do miejsc utylizacji. Wszystkie niepotrzebne leki spala się w specjalnych, przystosowanych do tego piecach, a cały koszt operacji ponosi gmina.

Logistyka utylizacji przeterminowanych leków czy elektrośmieci to duże ułatwienie dla mieszkańców każdej gminy, pod warunkiem, że wywiązuje się ona ze swoich obowiązków. W przypadku leków przeterminowanych, które mogą okazać się niezwykle toksyczną trucizną, wystarczy udać się do najbliższej apteki. Chociaż może zdarzyć się, że nie będzie ona prowadziła zbioru tego rodzaju leków, trzeba pamiętać, że nie jest to jej obowiązkiem. Jednak większość aptek prowadzi taką działalność, wystarczy zatem zadać pytanie i poszukać takiej apteki, która dbając o swojego klienta dba jednocześnie o środowisko.

Źródło: Eko Emka – Utylizacja odpadów medycznych