Utrzymywanie prawidłowej masy ciała na stałym poziomie jest niezwykle istotne dla każdego z nas. I to nie tylko przez wzgląd na zachowanie zgrabnej oraz szczupłej sylwetki, ale przede wszystkim jako jeden z głównych czynników warunkujących zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Ile osób w Polsce boryka się z otyłością?

Niestety w Polsce na nadwagę oraz otyłość cierpi coraz więcej osób dorosłych i dzieci. Statystyki mówią, że w 2018 roku nadwagę, czyli (stan przedotyłościowy) miało, aż 64 procent mężczyzn oraz 49 procent kobiet.  Z kolei w połowie lat dziewięćdziesiątych w Polce na otyłość cierpiało zaledwie 9% wszystkich dzieci i młodzieży – obecnie na otyłość cierpi około 1/3 tej grupy, a liczba ta stale wzrasta.  Łącznie w Polsce na nadwagę oraz otyłość cierpi ponad 60 procent całego społeczeństwa.

Choroba cywilizacyjna

Światowa Organizacja Zdrowia WHO uznała otyłość za jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób przewlekłych współczesnej cywilizacji, która jest jednocześnie dosyć trudna i skomplikowana do leczenia. Na otyłość nie ma bowiem jednego skutecznego leku, którego przyjmowanie pozwoliłoby raz na zawsze pokonać chorobę. Metody postępowania podczas terapii są kwestią indywidualną i należy je odpowiednio dopasować do każdego przypadku. Także ze strony pacjenta potrzebna jest bardzo silna dyscyplina, motywacja oraz bezwzględne uświadomienie sobie, że ma on do czynienia z chorobą. Pacjent powinien sam wyrazić chęć podjęcia leczenia oraz zobowiązać się do bezwzględnego stosowania wskazówek i zaleceń lekarza.

Konsekwencje

Nieleczona otyłość bardzo szybko może doprowadzić do pojawienia się poważnych zaburzeń zdrowotnych oraz chorób. Do najczęstszych chorób spowodowanych przez otyłość zaliczyć możemy cukrzycę typu II, choroby układu sercowo-naczyniowego takie jak miażdżyca oraz nadciśnienie tętnicze, choroby zwyrodnieniowe stawów oraz kości spowodowane nadmiarem kilogramów, choroby układu oddechowego, nowotwory złośliwe, zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu układu hormonalnego, a także choroby o podłożu psychologicznym, z których najczęściej występującą wśród osób otyłych jest depresja.

Przyczyny otyłości wśród Polaków

Przyczyn znaczącego wzrostu otyłości wśród społeczeństwa polskiego jest wiele, jednak w głównej mierze można powiedzieć, że jest to wynik zmiany trybu życia do jakiego doszło w ostatnich latach głównie na skutek rozwoju cywilizacji oraz postępu naukowego. Niestety coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia, pracując w biurach przed ekranem komputera. Również dzieci i młodzież swój wolny czas w ostatni latach zamiast spędzać aktywnie na zabawach ruchowych z przyjaciółmi wolą spędzać z tabletem lub telefonem komórkowym w ręku. Sytuacji nie sprzyja także spożywanie żywności poddanej wysokiej obróbce chemicznej oraz bardzo przetworzonej, a także jadanie w biegu – poza domem bez przywiązywania zbyt dużej uwagi do jakości pokarmów. Ponadto posiłki nie są spożywane regularnie z bardzo częstym pomijaniem śniadań, które stanowić powinny główny najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Wśród Polaków wciąż niewiele jest osób, które podejmują regularnie aktywność fizyczną.

Jak leczyć oraz zapobiegać powstawaniu otyłości wśród społeczeństwa?

Aby móc skutecznie walczyć otyłością i efektywnie jej zapobiegać, bardzo ważne jest szerzenie świadomości wśród Polaków co zdrowych nawyków żywieniowych i znaczenia regularnej aktywności fizycznej. W Polsce wciąż brakuje wykształconych dietetyków oraz doradców żywieniowych, którzy mogliby w odpowiedni sposób doradzać młodzieży oraz osobom dorosłym, jak należy się odżywiać, aby zachować prawidłową masę ciała, a jednocześnie dostarczać do organizmu wszystkich niezbędnych dla jego prawidłowego funkcjonowania oraz zdrowia składników odżywczych.

W tym celu zaleca się zatrudnianie w szkołach, przychodniach lekarskich, siłowniach oraz większych zakładach pracy wykwalifikowanych dietetyków oraz doradców żywieniowych, którzy będą mogli służyć fachową poradą i pomocą wszystkim tym, którzy tego potrzebują. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być także podnoszenie swoich kwalifikacji oraz wzbogacanie ich o kursy z zakresu dietetyki i doradztwa żywieniowego oraz studia podyplomowe przez pracowników instytucji oświatowych bądź innych instytucji społecznych, a także wszystkich zainteresowanych tą tematyką osób, chcących wspierać osoby walczące z otyłością.

Inspirowane: wsr.edu.pl – fizjoterapia