Uraz więzadła krzyżowego jest jednym z najczęściej występujących uszkodzeń kolana. Większość kontuzji ma miejsce podczas uprawiania sportu lub powstaje w wyniku nieprawidłowego ułożenia kolana spowodowanego np. nieszczęśliwym upadkiem. Jakie są najczęściej występujące kontuzje więzadeł? Czy rehabilitacja daje gwarancję na pełne wyzdrowienie?

Czym są więzadła krzyżowe?

Zanim przejdziemy do omówienia najczęstszych schorzeń więzadeł krzyżowych, warto dowiedzieć się o nich kilku podstawowych rzeczy. Więzadła są to elementy tkanki łącznej, których zadaniem jest połączenie kości oraz wzmocnienie występujących pomiędzy nimi połączeń. Najprościej mówiąc: więzadło krzyżowe łączy kość udową z kością piszczelową. Ich budowa anatomiczna jest bardzo sztywna i mało elastyczna, co przyczynia się do tego, że nawet najmniejsze naciągnięcie więzadła może doprowadzić do jego całkowitego zerwania, pęknięcia lub oderwania od kości. W przypadku więzadeł krzyżowych najczęściej dzieje się to za sprawą dorowadzenia do ich bezpośredniego urazu.

Więzadła – najczęściej występujące kontuzje

Zerwanie więzadeł krzyżowych wiąże się z szeregiem niedogodności związanych z obciążeniem jednego z naszych najważniejszych stawów – stawu kolanowego. Możemy wyróżnić więzadła krzyżowe przednie oraz tylne, jednak to te pierwsze są najczęściej narażone na niespodziewane uszkodzenia. Większość urazów ma miejsce podczas uprawiania sportów takich jak np. piłka nożna, koszykówka, narciarstwo. Jednak kontuzja może dopaść każdego z nas. Wystarczy zbyt szybko zmienić kierunek podczas biegania czy chodzenia, nadmiernie wyprostować staw kolanowy czy po prostu zbyt gwałtownie zatrzymać się np. w czasie wieczornego joggingu i nieszczęście gotowe. Do najczęściej występujących kontuzji zalicza się:

Ból kolana lub jego brak – W niektórych przypadkach, w zależności od rodzaju urazu ból może się w ogóle nie pojawić. Jeśli jednak nastąpi, zazwyczaj jest silny, często uniemożlwiający nawet chodzenie.

Uczucie „trzasku” w kolanie – nieprzyjemny odgłos sugerujący, że w naszym stanie kolanowym doszło do poważnego urazu.

Obrzęk duża opuchlizna, która może również spowodować krótkotrwałe deformacje kolana. Pojawia się nawet do kilku godzin po urazie.

Przebarwienia – spowodowane krwawieniem z wnętrza stawu kolanowego, przyjmujące niebieskoczarny odcień.

Niestabilność  zerwanym więzadłom krzyżowym towarzyszy często wrażenie „uciekania” kolana, co powoduje duży dyskomfort podczas próby chodzenia, a nawet stania.

To jedne z najpopularniejszych kontuzji, które mogą wystąpić podczas urazu więzadeł krzyżowych. Najważniejszym krokiem w powrocie do zdrowia, jest udanie się do specjalisty w celu uzyskania odpowiedniego leczenia i rehabilitacji.

Więzadła krzyżowe – rehabilitacja

Warto pamiętać o tym, że uszkodzenie więzadła krzyżowego trzeba niezwłocznie skonsultować z lekarzem. W przeciwnym wypadku tak jak inne nieleczone schorzenia może prowadzić do licznych komplikacji. Niestety, w większości przypadków konieczny będzie zabieg. Jednak im wcześniej zareagujemy i udamy się do specjalisty, tym mamy większe szanse na szybki powrót do sprawności. Najskuteczniejszym sposobem naprawy uszkodzonych więzadeł krzyżowych jest przeprowadzenie operacji, która przebiega w pełnym znieczuleniu, a sam zabieg trwa około kilkudziesięciu minut. Kolejny etap leczenia stanowi odpowiednia, dostosowana do nas i naszych potrzeb rehabilitacja. Ważne jest to, aby operowana noga nie była zbytnio przeciążona. Wykonywanie ćwiczeń, szczególnie tych następujących krótko po zabiegu, powinno odbywać się pod okiem fizjoterapeuty lub lekarza. Doświadczony specjalista pokaże nam jak delikatnie gimnastykować kończynę tak, by zbytnio jej nie obciążać. Do najpopularniejszych ćwiczeń należy lekkie zginanie stawu kolanowego, chłodzenie uszkodzonego miejsca i wszelkiego rodzaju masaże. Niezbędna jest również nauka prawidłowego korzystania z kul.