Ósemki nazywane są zębami mądrości. To trzecie zęby trzonowe i nie występują u każdego. Ich charakterystyczną cechą jest przede wszystkim to, że wyrastają w różnym wieku. Można mieć komplet wszystkich zębów lub tylko pojedyncze ich sztuki, ponieważ nie rosną one równomiernie. Zazwyczaj ich wyrzynanie wiąże się z dużym bólem i dyskomfortem, który wymaga zażywania środków przeciwbólowych. Bardzo często zdarza się także, że ósemki są widoczne jedynie na zdjęciu rentgenowskim. W takiej sytuacji przychodzi z pomocą chirurgia stomatologiczna, dzięki której możliwe jest bezpieczne usunięcie tych zębów.

Wskazania do zabiegu usunięcia zębów mądrości

Decyzję o usunięciu ósemek u pacjenta zawsze podejmuje stomatolog, a zabieg wykonuje chirurg stomatologiczny. Jeśli podejrzewa, że wystąpiło zatrzymanie ich, zleci wykonanie RTG, dzięki któremu oceni ich stan. Jeśli są one nieprawidłowo położone lub mają nieregularny kształt mogą negatywnie oddziaływać na pozostałe zęby, wywołując np. ucisk lub stany zapalne. Zatrzymanie ich wzrostu uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej oraz może powodować negatywny wpływ na zgryz. Ogólnymi przyczynami występowania tego typu nieprawidłowości są przede wszystkimi niedobory witamin A i D, zaburzenia hormonalne, a także niedorozwój kości szczękowych. Usunięcie zatrzymanych zębów ma także działanie profilaktyczne, które zapobiega zakażeniom kieszonki dziąsłowej, chorobom przyzębia oraz złamaniom kości szczęki i żuchwy.

Przebieg ekstrakcji zatrzymanych zębów

Przed rozpoczęciem zabiegu chirurg szczękowy znieczula pacjenta miejscowo. Najczęściej nacina on dziąsło i przy użyciu specjalnych wierteł oraz dyspenserów z solą fizjologiczną separuje korzenie zęba. Umożliwia to usunięcie go w całości oraz minimalizuje utratę tkanek, które go otaczają. Jeśli ósemka jest delikatnie widoczna stomatolog wykonuje tzw. dłutowanie polegające na rozchwianiu korzenia. Wyciągany jest na zewnątrz za pomocą kleszczy chirurgicznych. W przypadku, gdy ząb zatrzymał się w kości konieczne jest usunięcie jej fragmentu wraz z ósemką. Powstała po zabiegu rana jest zszywana, a szwy usuwane najczęściej w ciągu 7 dni od zabiegu.

Rekonwalescencja po zabiegu

Pacjent po przeprowadzonym zabiegu zazwyczaj odczuwa ból i dyskomfort, co jest typowym objawem. W takich przypadkach zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych przepisanych przez stomatologa. Standardowo powrót do zdrowia zajmuje kilka dni i zazwyczaj przebiega bezproblemowo. Jeśli jednak pojawiają się niepokojące objawy, takie jak nasilony ból, gorączka i ogólne osłabienie konieczna jest konsultacja z lekarzem, który wykluczy rozwój infekcji lub zaleci wdrożenie odpowiedniego leczenia. Naturalnym zjawiskiem jest także występowanie opuchlizny widocznej na twarzy. Można ją zmniejszyć poprzez stosowanie zimnych okładów, które zminimalizują obrzęk i poprawią krążenie krwi. Cały proces gojenia się rany zależy przede wszystkim od właściwej higieny jamy ustnej oraz przestrzegania zaleceń stomatologa. Do dwóch dni od wykonania zabiegu zaleca się, aby pacjent powstrzymał się od spożywania bardzo gorących potraw i napojów oraz twardych produktów, takich jak orzechy czy jabłka, które mogą negatywnie wpłynąć na gojenie się rany i ją naruszyć. Nie zaleca się także wykonywania męczących ćwiczeń lub uprawiania innej aktywności fizycznej bezpośrednio po zabiegu, ponieważ może to utrudnić rekonwalescencję. W razie potrzeby stomatolog może wypisać pacjentowi zwolnienie z wykonywania obowiązków służbowych na kilka dni, aby mógł powrócić do pełni zdrowia.

źródło: woladent.pl – stomatologia Warszawa