Sprężone powietrze od dawna znajduje zastosowanie między innymi w medycynie. W szpitalach oraz innego rodzaju placówkach medycznych istnieje spore zapotrzebowanie na powietrze pozbawione zanieczyszczeń. Używa się go między innymi w salach operacyjnych i sterylizatorniach, gdyż powietrze w tych miejscach musi spełniać rygorystyczne wymagania. Oprócz tego oczyszczone powietrze używane jest do zasilania aparatów anestezjologicznych i respiratorów. Właśnie do drugie zastosowanie zyskuje na znaczeniu z uwagi na trwającą epidemię COVID-19. Pacjenci w ciężkim stanie doświadczają problemów z układem oddychania i często trzeba podłączyć ich do respiratora.

Główne zastosowanie sprężonego powietrza w szpitalach

Producenci systemów sprężania powietrza posiadają w swojej ofercie sprężarki śrubowe, które idealnie nadają się do wspomagania oddychania pacjentów trafiających na intensywną terapię z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Takie urządzenie musi produkować powietrze osuszone i pozbawione wszelkich mikroorganizmów. Nie można również stosować modeli olejowych. Najlepiej sprawdzają się kompresory z zaawansowanym systemem uzdatniania sprężanego powietrza. Doskonałym przykładem jest firma BOGE, której sprężarki są projektowane tak, aby spełniać wszelkie normy i przepisy związane z ochroną przeciwpożarową oraz poziomem generowanego hałasu. Siedmiostopniowy system oczyszczania powietrza daje nam pewność, że pacjent otrzyma do oddychania powietrza najwyższej jakości. Systemy sprężania powietrza przeznaczone do użytku w szpitalach powinny składać się z kilku kompresorów. Tylko w ten sposób mogą sprostać całkowitemu zapotrzebowaniu placówki nawet w przypadku awarii niektórych sprężarek.

Jakie kompresory powietrza potrzebne są w gabinecie stomatologicznym?

Żaden gabinet nie obejdzie się od takiego specjalistycznego urządzenia, jakim jest unit stomatologiczny. To za jego pomocą będą przeprowadzane wszelkie zabiegi dentystyczne. Do takiego unitu należy podłączyć wszelkie niezbędne instalacje. Zadaniem jednej z nich jest zapewnienie dopływu sprężonego powietrza do urządzenia. Obok energii elektrycznej, takie powietrze jest podstawowym medium pozwalającym na funkcjonowanie unitu stomatologicznego. Zasila między innymi układ chłodzenia i strzykawko-dmuchawkę. Z uwagi na swoją hałaśliwość, kompresory powietrza powinny znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu. Chodzi także o to, aby pobierane przez nie powietrze pozostawało nieskażone. Ponieważ czystość powietrza ma tak duże znaczenie, w gabinetach dentystycznych używane są jedynie sprężarki bezolejowe. Ich wydajność powinna wynieść 60 litrów na minutę w przypadku jednego unitu stomatologicznego. Niektóre modele mogą wymagać kompresorów o większej wydajności. Jeżeli w danym gabinecie znajduje się kilka unitów, potrzebny będzie odpowiednio duży kompresor. Ewentualnie możemy zastąpić go kilkoma mniejszymi jednostkami. Właściwie dobrana sprężarka powietrza powinna cechować się wysokiej jakości systemem filtrowania powietrza. W połączeniu z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w placówkach dentystycznych można znacząco zredukować ryzyko zakażenia pacjentów.

Wysokie prawdopodobieństwo drugiej fali zachorowań na jesień powinno być wystarczającym powodem, aby szpitale zaopatrzyły się w takie systemy sprężania powietrza, które poradzą sobie nawet w ekstremalnych warunkach. Kompresory powietrza są potrzebne również w gabinetach dentystycznych, by można było bez problemów przeprowadzić podstawowe zabiegi stomatologiczne. Producenci tacy jak BOGE mają spore doświadczenie w tworzeniu instalacji sprężania powietrza przeznaczonych do funkcjonowania w branży medycznej. Placówki szukające dodatkowych sprężarek powinny w pierwszej kolejności zwrócić się w stronę właśnie takich firm.

źródło: Bogepolska.pl – sprężarki śrubowe bezolejowe