Zdrowe i śnieżnobiałe zęby to marzenie wielu z nas. Z całych sił więc dbamy o ich zewnętrzny wygląd, stosując różnorodne pasty wybielające szkliwo czy redukujące przebarwienia. Zapominamy jednak, że profilaktyka powinna obejmować całe zęby, włączając w to ich korzenie czy sposób ułożenia w szczęce. Przykładowo konieczne może okazać się RTG zębów, dzięki któremu specjalista będzie w stanie dokładnie ocenić ich stan. Co zatem powinniśmy wiedzieć o badaniu RTG i jakie są wskazania do jego wykonania?

Rodzaje badania RTG zębów

Gabinety stomatologiczne przeprowadzają tego typu badanie, by dokładnie określić stan uzębienia, a także zlokalizować ewentualne ubytki i nieprawidłowości. Zwykle do wyboru mamy trzy rodzaje RTG zębów. Zgodnie z zaleceniami lekarza przeprowadzony zostanie jeden z następujących typów badania:

  • RTG cefalometryczne – jest to niezbędny krok w przypadku zalecenia terapii ortodontycznej. Dzięki niemu stomatolog zlokalizuje wadę zgryzu oraz dodatkowo przyjrzy się czy tkanki miękkie i kości są w dobrym stanie.
  • RTG punktowe – to badanie obejmuje swoim zasięgiem maksymalnie cztery zęby. Zaleca się je gównie w przypadku leczenie kanałowego, gdzie potrzebny jest dokładny obraz chorego zęba, a także zębów z nim sąsiadujących, a także ich korzeni. Dzięki temu badaniu stomatolog będzie w stanie zdiagnozować również próchnicę, a także stany zapalne występujące w zębach, ale również i w dziąsłach.
  • RTG pantomograficzne – jest to jedno z najdokładniejszych badań RTG zębów. Lekarz ma dzięki niemu pełny obraz stanu zęba, jego korzeni i ułożenia w dziąśle. Badanie to pozwala na precyzyjne i skrupulatne dopasowanie leczenie, w zależności od kondycji zęba i jego potrzeb.

Wskazania do przeprowadzenia badania RTG

Zdjęcia RTG pozwalają na dokładną ocenę stanu zęba, dziąseł, ale także kości i tkanek miękkich. Można więc powiedzieć, że raz na jakiś czas, każdy powinien się na nie zdecydować. Zwykle wskazaniami do RTG zębów jest wykrycie niepokojących nieprawidłowości lub silne nawracające bóle zębów. Warto je także wykonać, jeśli na powierzchni zęba zauważymy zmiany próchnicowe, a także inne anormalne przebarwienia. Zleca je także stomatolog, który planuje wdrożyć pacjentowi leczenie ortodontyczne lub kanałowe. Wszystko ma na celu skontrolowanie stanu zęba i dobranie odpowiedniej metody leczenia. Tego rodzaju badanie przeprowadza się także przed ekstrakcją, czyli planowanym usunięciu jednego lub większej ilości zębów.

Jak przebiega tego rodzaju badanie?

Zwykle gabinety stomatologiczne dysponują odpowiednim sprzętem do przeprowadzenia RTG. W tym celu lekarz zakłada specjalny fartuch, chroniący go przed promieniowaniem. Pacjent natomiast zobligowany jest do zdjęcia z twarzy wszelkiego rodzaju elementów metalowych (np. kolczyków). Następnie wystarczy, że na krótką chwilę przystawimy twarz do maszyny wykonującej. Całość jest bezbolesna i trwa zaledwie kilka minut. Pamiętajmy, że nie musimy przed badaniem zmywać makijażu i myć zębów. Jednak jeśli mamy protezę lub wkręty w dziąsłach należy o tym powiadomić specjalistę przed rozpoczęciem badania.

Badanie RTG zębów powinno się wykonywać w ramach profilaktyki dbania o zęby. Pozwoli ono zdiagnozować ewentualnie nieprawidłowości w budowie zęba, problemy z jego korzeniami, a także dostarczy informacji na temat jego ułożenia w dziąśle. Tego typu badanie jest szybkie, a przede wszystkim niedrogie. Ceny wahają się od 30 do 50 zł, w zależności od wybranego gabinetu stomatologicznego. Podsumowując, pamiętajmy więc, by dbać o nasze zęby nie tylko z zewnątrz, ale także kontrolować ich stan wewnętrzny.