Laboratorium jest miejscem, w którym prowadzone są różnego rodzaju badania. Nic więc dziwnego, że właśnie tam zachodzi potrzeba użycia profesjonalnego sprzętu, który będzie spełniał określone normy bezpieczeństwa i wymogi jakościowe. W laboratoriach powinien znajdować się bowiem innowacyjny, nowoczesny sprzęt, który pozwoli na uzyskiwanie wiarygodnych pomiarów. W tym przypadku niezastąpione mogą okazać się inkubatory laboratoryjne.

Inkubatory laboratoryjne – właściwości i funkcjonalność

Ich głównym zadaniem jest ograniczenie wpływu czynników zewnętrznych na próbki, które poddawane są analizom. Inna nazwa tych urządzeń to cieplarki. Są one wyposażone w mikroprocesorowy układ kontroli temperatury, który pozwala na ustalenie oraz późniejsze utrzymanie temperatury z dokładnością do +/-0,2°C. Zakres temperatury utrzymywanej przez tego rodzaju sprzęt laboratoryjny wynosi od 5°C powyżej temperatury otoczenia do nawet 100°C. Aby urządzenie w optymalny sposób spełniało swoją funkcję, konieczne jest odpowiednie dopasowanie pojemności komory hodowlanej. W laboratoriach, w których pomiary są wykonywane na niewielkich próbach sprawdzą się komory o pojemności do kilkunastu litrów. Natomiast w ogromnych centrach badawczych pojemności te dochodzą do nawet kilkuset litrów. Ponadto istnieje możliwość sprowadzenia aparatury, której zadaniem będzie chłodzenie próbek.

Zastosowanie inkubatorów laboratoryjnych

Jak już wspomniano, tego rodzaju sprzęt jest wykorzystywany przede wszystkim w laboratoriach, a konkretnie w przemyśle medycznym oraz farmaceutycznym. Warto jednak wspomnieć, że inkubatory gwarantują sterylne warunki hodowlane również w innych dziedzinach, w których konieczne jest, aby wzrost komórek odbywał się w całkowicie aseptycznych warunkach. Tego rodzaju urządzenia doskonale sprawdzają się w przypadku badań mikrobiologicznych, hodowli roślin i mikroorganizmów oraz inkubacji prób.

Sprzęt laboratoryjny tego typu stosowany jest jednak głównie do badania stabilności leków oraz ustalania daty ich przydatności. Badania te są wykonywane rutynowo już na etapie samej produkcji. Mogą one odbywać się w kilku trybach:

  • długoterminowym,
  • pośrednim,
  • przyspieszonym.

Możliwość utrzymania stałej temperatury sprawia, że inkubatory wykorzystuje się również do badania starzenia się produktów oraz metabolizmu leków. Poza placówkami farmaceutycznymi oraz medycznymi producent aparatury laboratoryjnej dociera z tego typu produktami również do firm działających w przemyśle kosmetycznym, przemysłowym oraz budowlanym.

Nowoczesne laboratorium

Wiele z dostępnych na rynku inkubatorów laboratoryjnych posiada funkcję chłodzenia, dzięki czemu mogą być one wykorzystywane na szerszą skalę. Dodatkową element stanowi też delikatna cyrkulacja powietrza. Producenci coraz bardziej ulepszają swoje asortyment, dlatego na rynku dostępne są już inkubatory z pełną automatyzacją ruchu i zatrzymywania, modele z funkcją zapamiętywania parametrów czy produkty z możliwością regulacji ustawienia próbek. Wszystkie te parametry pozwalają na jeszcze dokładniejsze przeprowadzanie badań, a przez to również na pozyskiwanie wiarygodniejszych wyników.

Dobrej jakości sprzęt laboratoryjny to podstawa rzetelnych pomiarów. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą leki czy mikroorganizmy mające wpływ na zdrowie oraz funkcjonowanie organizmu człowieka.