Most na implantach to propozycja dla osób, które w wyniku choroby bądź urazu utraciły wszystkie swoje zęby. Mocowana na stałe proteza jest niemal nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia. Stanowi praktyczną i estetyczną alternatywę dla tradycyjnych, akrylowych uzupełnień protetycznych. Cały proces mocowania implantów trwa maksymalnie kilka miesięcy, a trwałość zastosowanego mostu jest oceniana nawet na kilkadziesiąt lat.

Jak przebiega mocowanie mostu na implantach?

Pierwszym etapem przed wykonaniem implantów stomatologicznych jest konsultacja i diagnostyka, mająca na celu zakwalifikowanie pacjenta do leczenia. Aby zamocować most na implantach do żuchwy i szczęki wszczepia się niewielkie tytanowe śrubki, imitujące korzeń zęba. Zazwyczaj stosuje się od czterech do ośmiu implantów, zależnie od indywidualnych predyspozycji – między innymi kondycji kości. Zabieg jest przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu, dzięki czemu jest bezbolesny dla pacjenta. Po przytwierdzeniu implantów następuje kilkumiesięczna rekonwalescencja, która pozwala zrosnąć się wszczepom z tkankami pacjenta.

Kiedy zakończy się etap gojenia na implantach będzie można zamontować wybrane uzupełnienie protetyczne. Pacjenci mogą zdecydować się na most z koron porcelanowych licowanych na metalu bądź z pełnoceramicznych koron cyrkonowych. Całkowity czas leczenia zazwyczaj zamyka się w 6 miesiącach, a trwałość zastosowanego rozwiązania jest oceniana na 20-30 lat.

Zalety mostu na implantach

Most na implantach jest skutecznym narzędziem polecanym w przypadku leczenia całkowitego bezzębia. W przeciwieństwie do protez ruchomych, implanty chronią zęby przed zanikiem kości. Zamocowany na nich most nie porusza się ani w żaden sposób nie przemieszcza, umożliwiając komfortowe gryzienie i żucie. Taki nowoczesny implant stomatologiczny nie zaburza mowy oraz nie wpływa na zmiany w wyglądzie twarzy. Nie potrzebuje stosowania na dziąsła materiału tworzącego płytkę protezy, a w konsekwencji – nie psuje smaku spożywanych pokarmów. Nie ma także konieczności codziennego wyjmowania mostu z ust, dzięki czemu zachowany zostaje wysoki komfort korzystania z implantu przez cały czas. Poprzez zastosowanie mniejszej ilości tytanowych śrub oraz koron w formie mostu, kompleksowa odbudowa pełnego łuku jest również tańsza niż rekonstrukcja każdego zęba z osobna.

Jak dbać o most na implantach?

Higiena jamy ustnej po wszczepieniu implantów nie odbiega od standardowych czynności pielęgnacyjnych, prowadzonych w przypadku naturalnego uzębienia. Wskazane jest mycie zębów dwa razy na dobę oraz stosowanie płynu do płukania ust. Warto sięgnąć po specjalistyczne produkty przeznaczone do czyszczenia implantów stomatologicznych. Zaniedbania higieniczne mogą prowadzić do stanów zapalnych tkanek, a w skrajnych przypadkach – odsłonięcia dziąseł i uwidocznienia metalowych części implantu. Oprócz codziennej pielęgnacji należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa, przynajmniej jeden raz w ciągu roku.

Most na implantach to skuteczna i estetyczna forma leczenia, polecana w przypadku całkowitego bezzębia. Ceramiczne bądź porcelanowe korony, mocowane na wszczepionych w kości śrubach, doskonale imitują naturalne uzębienie, pozwalając cieszyć się funkcjonalnym i pełnym uśmiechem przez wiele lat.

źródło: Triodent.com.pl – gabinet stomatologiczny Warszawa