Kamień nazębny jest nieestetycznym, żółtobrązowym nalotem, który szpeci nasze zęby. Stanowi on siedlisko bakterii i wywołuje stany zapalne dziąseł, próchnicę oraz paradontozę. Ze względu na liczne skutki uboczne wskazane jest regularne usuwanie kamienia nazębnego. Jeśli chcemy osiągnąć spektakularne efekty, potrzebne będzie wykonanie specjalistycznego zabiegu u stomatologa.

Negatywne skutki kamienia nazębnego

Wystarczy 48-godzinna przerwa pomiędzy szczotkowaniem zębów, aby doprowadzić do stwardnienia i utrwalenia się warstw kamienia nazębnego. Już niewielkie złogi osadu przynoszą wiele negatywnych skutków zdrowotnych i estetycznych. Bardzo często kamień prowadzi do rozwoju próchnicy – bakterie bytujące w osadzie niszczą szkliwo, ułatwiając rozwój tej choroby zębów. Powodują one także systematyczne podrażnianie dziąseł, przyczyniając się do ich opuchlizny, zaczerwienienia i krwawienia. Nagromadzenie niekorzystnej flory bakteryjnej sprzyja pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu z ust, którego nie można zamaskować tradycyjnymi środkami do codziennej higieny.

Stale narastający nad dziąsłami i pod ich powierzchnią osad, może skutkować również rozwojem paradontozy. Złogi zalegające pomiędzy korzeniami zębów a kością, niszczą łączące je struktury. Przyczynia się to do zanikania dziąsła i kości i powoduje mocne rozchwianie się zębów, a nawet ich utratę. Stąd tak ważne jest systematyczne usuwanie kamienia nazębnego, które pomaga zapobiegać wszelkim przykrym konsekwencjom nagromadzenia osadu. Ponadto regularne wizyty i zabiegi w gabinecie są znacznie tańsze i mniej bolesne niż leczenie następstw stanów zapalnych i paradontozy.

Specjalistyczne usuwanie kamienia nazębnego

Lekarz stomatologii, oceniając stan jamy ustnej, dobierze metodę, która najlepiej poradzi sobie z osadem. Podstawowym sposobem usunięcia kamienia z powierzchni zębów jest jego ręczne ściąganie za pomocą tak zwanych sierpów.

Popularnym zabiegiem jest skaling, czyli rozbijanie nalotu za pomocą ultradźwięków. Dentysta przykłada do kolejnych zębów specjalną głowicę, która usuwa i wypłukuje osad. Skaling chroni przed rozwojem bakterii oraz skutecznie likwiduje nawet grubszą warstwę kamienia nazębnego. Może być wykonywany jako zabieg naddziąsłowy, który usuwa osad z korony zęba. W przypadku zaawansowanego nalotu konieczny może być skaling poddziąsłowy, który niweluje kamień zgromadzony pod powierzchnią dziąseł. Sam zabieg jest bezbolesny i można go wykonywać dwukrotnie w ciągu roku.

Równie często lekarze stosują piaskowanie. Kamień nazębny jest usuwany za pomocą aerozolu wody i piasku dentystycznego, kierowanego pod ciśnieniem w kierunku zębów. Umożliwia to dotarcie do wszystkich, także trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej. Piaskowanie skutecznie zwalcza kamień nazębny oraz przebarwienia, wygładzając i rozjaśniając powierzchnię zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego jest niezbędne, aby zachować estetyczny wygląd oraz zdrowie zębów. Jest ono szczególnie wskazane dla palaczy, a także osób pijących duże ilości kawy i mocnej herbaty, najbardziej narażonych na powstawanie nalotu. Najlepsze efekty usuwania osadu nazębnego można uzyskać, decydując się na skaling oraz piaskowanie wykonane z użyciem bezpiecznych środków w gabinecie stomatologa.