Aparat słuchowy – zalecenia

Aparaty słuchowe nie są niezniszczalne.

Aparaty słuchowe są zaprojektowane w sposób pozwalający na ich używanie w różnych warunkach i dużym zakresie temperatur, a nawet na ich upuszczenie z niedużej wysokości. Jednak nie są wodoodporne i nie powinny być używane pod prysznicem, w wannie, czy podczas pływania.

Jeżeli Twoje aparaty po zamoczeniu nie działają po paru godzinach osuszania, należy skontaktować się ze specjalistą.

Warunki zewnętrzne

Wilgotność, pocenie się lub kondensacja pary mogą być przyczyną problemów, w zależności od pory roku, skłonności do pocenia się i rodzaju aparatu słuchowego. By zapobiec tego typu problemom należy używać specjalnych, łatwych w użyciu, zestawów suszących. Nieduży wydatek na zakup takiego zestawu i jego regularne stosowanie może wydłużyć życie aparatu słuchowego nawet o kilka lat.

Zdejmuj aparaty słuchowe przed pójściem spać i postaraj się przyzwyczaić do otwierania komory baterii, gdy zdejmujesz aparaty, aby upewnić się, że są one wyłączone.

Aparat słuchowy – pielęgnacja

Bez względu na typ aparatów słuchowych codzienne ich czyszczenie jest bardzo ważne dla zapewnienia optymalnego działania aparatów.
Poniżej przedstawiono zalecenia dotyczące regularnego czyszczenia aparatów słuchowych:

Aparaty słuchowe zauszne (BTE) – pielęgnacja

  • Czyść aparaty słuchowe i wkładki suchą szmatką. Nigdy nie myj aparatów!
  • Upewnij się, że w otworze wkładki nie ma woskowiny
  • Gdy nie używasz aparatów otwórz szufladkę baterii

Aparaty słuchowe – Czyszczenie wkładek

  • Wkładki należy czyścić regularnie
  • Odłącz wkładkę i rurkę od aparatu słuchowego
  • Umyj wkładkę letnią wodą lub wodą z mydłem.
  • Wypłucz wkładkę w wodzie
  • Wytrzyj wkładkę szmatką
  • Wszystkie krople wody wewnątrz wkładki i rurki należy osuszyć.
  • Upewnij się, że zarówno wkładka jak i rurka są całkowicie suche przed ich ponownym połączeniem z aparatem słuchowym

Aparaty słuchowe wewnątrz uszne – pielęgnacja

W przewodzie słuchowym wytwarzana jest woskowina dlatego bardzo ważne jest czyszczenie filtru woskowiny przynajmniej raz dziennie. Czego nie robić z aparatem Nigdy nie czyść aparatu słuchowego wodą ani alkoholem. Możesz czyścić obudowę aparatu czystą szmatką lub przy pomocy specjalnych urządzeń i środków, które otrzymałeś przy zakupie aparatu. Możesz również użyć miękkiej, suchej szczoteczki do zębów.

Aparaty słuchowe nie powinny być narażone na działanie znacznego ciepła. Należy je również chronić przed znaczną wilgocią i unikać: saun, kąpieli i dużego deszczu.

Jeżeli aparat słuchowy został narażony na działanie cieczy lub wilgoci, należy go ostrożnie wytrzeć, osuszyć i o dalszą poradę spytaj specjalistę.