Dzisiejsza technologia ulega ciągłym udoskonaleniom i daleko idącej miniaturyzacji. Nie inaczej jest w przypadku urządzeń medycznych, tj. aparaty słuchowe. Pomagają one osobom borykającym się z niedosłuchem od dziesięcioleci. Kiedyś ich noszenie było kłopotliwe: były duże, niewygodne, a dodatkowo od razu dostrzegane przez otoczenie. Dziś aparaty są niezwykle nowoczesne, dyskretne, a od jakiegoś czasu nie wymagają wymiany baterii – możemy kupić model z ładowalnym akumulatorem.

Aparaty słuchowe – z baterią czy akumulatorem?

Chcąc kupić dobrej jakości aparat słuchowy, należy kierować się wieloma kryteriami. Ważny jest odbiór sygnału, zasięg, możliwość regulacji głośności czy oczyszczania dźwięku z szumów. Wybór sposobu zasilania urządzenia to kolejne kryterium, które warto rozważyć.

Jak wiadomo, aparaty słuchowe na baterię będą wymagały wymiany baterii, często połączonej z koniecznością ponownego skonfigurowania urządzenia przez protetyka słuchu. Nawet jeśli użytkownik ma możliwość samodzielnej wymiany baterii, może być to utrudnione, zwłaszcza w przypadku osób starszych, których motoryka jest znacznie osłabiona. O wymianie baterii trzeba też po prostu pamiętać – kiedy kończy się energia, aparat przestanie działać prawidłowo. Może być to bardzo kłopotliwa sytuacja dla osób aktywnych czy często podróżujących. Trzeba zawsze mieć przy sobie baterię zapasową.

Aparaty słuchowe z akumulatorem to dobrodziejstwo współczesności. Są małe, dyskretne i niezwykle wygodne w użytkowaniu niezależnie od okoliczności. W większości modeli tego typu wystarczy naładować aparat przez noc, by cieszyć się słyszeniem otoczenia przez cały kolejny dzień. Za pomocą prostej ładowarki można naładować swój aparat, dokładnie tak jak telefon komórkowy.

Na rynku znajdziemy już kilka ładowalnych modeli aparatów słuchowych marek tj. Phonak czy Oticon.

Pierwszy ładowalny aparat firmy Bernafon – Viron miniRite T R

Viron miniRite T R to małe i wygodne urządzenie, którego akumulator wytrzymuje nawet do pięciu lat. Kiedy akumulator się zużyje, można go wymienić w gabinecie protetyka słuchu. Ładowarka do tego modelu wyposażona jest w klasyczną wtyczkę oraz gniazdo USB, które umożliwia pobieranie zasilania z każdego urządzenia posiadającego moc minimum 500 mA. Może to być power bank czy komputer. Model naładujemy dzięki bezstykowej technologii indukcyjnej, a akumulator będzie pełny zaledwie po 3 godzinach ładowania, o czym poinformuje nas zielona dioda LED. Po takim ładowaniu będziemy mogli używać aparatu przez cały dzień, ciesząc się wszystkimi jego funkcjami, tj. możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych, słuchania muzyki czy oglądania telewizji dzięki połączeniu bezprzewodowemu.

Wybór urządzenia powinien być uzależniony od naszych osobistych preferencji. Tradycyjne urządzenia na baterie będą wiązały się z koniecznością wymiany baterii, często połączonej z wizytą w gabinecie protetyki słuchu. Takich problemów nie będziemy mieli, decydując się na zakup urządzenia ładowalnego. Warto podkreślić, że rozwiązanie to jest nie tylko wygodne, ale i ekologiczne. 

Źródło:  strefasluchu.pl – wkładka uszna