Utrata włosów to naturalny proces, ale tworzenie się na powierzchni skóry głowy nieestetycznych nagich placków, pozbawionych owłosienia jest już stanem chorobowym, określanym jako łysienie. Jego przyczyną mogą być zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i osłabienie cebulek włosowych wskutek przebytych chorób, naturalnego procesu starzenia oraz zaburzeń hormonalnych. Bez względu na podłoże tego schorzenia, utrata włosów często staje się poważnym kompleksem, który znacząco pogarsza naszą pewność siebie oraz ogólne samopoczucie. Warto zatem leczyć łysienie, zarówno za pomocą domowych, jak i specjalistycznych metod wzmacniania oraz regeneracji cebulek włosowych.

Domowe leczenie łysienia

Łysienie można leczyć farmakologicznie stosując specjalne szampony, odżywki i maski (oczywiście pod stałą kontrolą dermatologa). Jednak tańszą i łatwiej dostępną metodą są kuracje domowe, które pomagają wzmocnić cebulki włosów i zahamować ich wypadanie. Jedną z nich jest terapia jajeczna, polegająca na połączeniu ubitego jajka z połową szklanki jasnego piwa. Taki preparat należy wmasować w skalp, a następnie owinąć głowę folią oraz ręcznikiem. Po ok. 30 minutach płuczemy włosy wodą z sokiem cytrynowym i myjemy delikatnym szamponem oczyszczającym. Inną bardzo odżywczą kuracją może być wcieranie w skórę głowy oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Jest ona bowiem niezwykle bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy i minerały, które wspierają nie tylko wzrost nowych włosów, ale poprawiają również ogólny stan struktury włosa. Podobne działanie mają także drożdże piwowarskie, zawierające witaminy, proteiny oraz mikroelementy. Po rozpuszczeniu w wodzie w odpowiedniej proporcji drożdże możemy stosować zarówno zewnętrznie, jak i doustnie.

Należy podkreślić, że domowe sposoby na leczenie łysienia prawdopodobnie wzmocnią włosy, lecz nie pobudzą martwych cebulek do wzrostu.

Specjalistyczne metody leczenia łysienia

Skuteczne leczenie łysienia w przypadku bardziej zaawansowanych zmian, możliwe jest dzięki metodom specjalistycznym. W tym przypadku aplikacja substancji odżywczych jest znacznie bardziej efektywna, ponieważ wprowadza się je bezpośrednio w głębokie warstwy skóry. Leczenie łysienia sposobami specjalistycznymi wymaga wykonania serii zabiegów, z których pierwsze mają na celu wyleczenie dolegliwości, a kolejne podtrzymanie uzyskanych efektów.

Jednym z tego typu zabiegów jest mezoterapia igłowa. Zabieg ten polega na wykonaniu serii mikroskopijnych nakłuć i aplikacji specjalistycznie dobranego koktajlu witamin, mikroelementów i składników aktywnych. Żaden preparat kosmetyczny lub domowy nie jest w stanie dotrzeć tak głęboko, jak substancje wprowadzane podskórnie dzięki mezoterapii. Dodatkowo powstałe mikrourazy stymulują cebulki do naturalnej regeneracji, a tym samym pobudzają je do produkcji nowych włosów. Należy podkreślić, że mezoterapia jest zabiegiem bezpiecznym i bezinwazyjnym, a przy tym niezwykle skutecznym. W przeciwieństwie do metod domowych mezoterapia pozwala nie tylko wzmocnić włosy, ale również odtworzyć utracone owłosienie.

Z nasilonym wypadaniem włosów można walczyć domowymi metodami. Systematyczne zabiegi dostarczające osłabionym cebulkom witamin i minerałów, z czasem ograniczą bowiem wypadnie włosów. Jednak w przypadku bardzo zaawansowanych zmian niezbędne będą specjalistyczne zabiegi kosmetologiczne, takie jak mezoterapia, które dostarczają składniki aktywne w sposób precyzyjny i skoncentrowany. Dzięki temu wypadanie włosów może zostać zahamowane, a ich porost wzmożony.

źródło: klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna Radom