Najpopularniejsze narzędzie do depilacji to maszynka. Niestety wiele kobiet ma problem z nieestetycznie wrastającymi włoskami, podrażnieniami po goleniu oraz narzeka na uciążliwość zabiegu, bo trzeba go powtarzać nawet codziennie. Oczywiście są inne metody jak woskowanie, ale i je trzeba powtarzać co dwa tygodnie, a dodatkowo są bolesne. Na szczęście obecnie można poddać się epilacji, nazywanej potocznie również depilacją laserową, która raz na zawsze pozwala pozbyć się niechcianych włosów. Jak przygotować się do zabiegu epilacji?

Czym się różni depilacja od epilacji?

Bardzo często te dwie nazwy używane są zamiennie, ale nie oznaczają one tego samego zabiegu. Depilacja to w gruncie rzeczy zabieg, który może każdy przeprowadzić w domu lub u kosmetyczki, ponieważ usuwa się zbędne owłosienie tymczasowo. Natomiast podczas zabiegu epilacji usuwa się niechciane włoski na stałe metodą laserową, dlatego w kontekście epilacji często mówi się o depilacji laserowej. W wyniku epilacji włoski usuwane są wraz z cebulkami, aby nie odrastały.

Wskazania i przeciwwskazania do depilacji laserowej

Niestety nie każda kobieta może poddać się temu zbiegowi. Najskuteczniejszy zabieg epilacji jest u pań u stosunkowo jasnej karnacji i ciemnym owłosieniu. Ale obecnie nawet ciemnoskóre kobiety mogą znaleźć salon kosmetyczny, który ma odpowiedni sprzęt, aby i u nich epilacja była skuteczna. Przeciwwskazaniem mogą być różnego rodzaju kuracje lekami np. retinoidami. Także panie w ciąży nie mogą poddać się epilacji. Przeciwwskazaniem jest świeżo opalona skóra, dlatego lepiej zabieg wykonać podczas chłodniejszych miesięcy. Także osoby cierpiące na choroby skóry jak łuszczyca nie mogą skorzystać z tej metody.

Jak przygotować ciało do epilacji?

Okres przygotowań może być u każdego inny. Po konsultacji w gabinecie kosmetologicznym każda osoba dostaje wytyczne dopasowane do jej potrzeb. Przykładowo osoby stosujące terapię retinoidami muszą odczekać od jej zakończenia pół roku do zabiegu. Aż 6 tygodni przed zabiegiem nie można się opalać, a nawet stosować samoopalaczy. Cztery tygodnie przed planowanym zabiegiem trzeba odstawić kremy i suplementy diety z witaminami C czy A. A dwa tygodnie przed epilacją trzeba odstawić leki światłouczulające czy picie herbatek ziołowych jak np. dziurawiec.

Trzeba też dokładnie przygotować skórę, w miejscu w którym będzie przeprowadzany zabieg na przykład całe nogi. Przez 1-2 tygodnie wcześniej nie można używać peelingów chemicznych. Trzeba też dbać o to, aby skóra nie była podrażniona czy przesuszona. Na tydzień przed epilacją trzeba zrezygnować z kremów do depilacji czy innych silnych środków chemicznych. Jak najkrócej przed zabiegiem warto też wziąć prysznic. Po epilacji dostaniemy konkretne wskazówki jak pielęgnować ciało, aby epilacja była skuteczna i nie było żadnych skutków ubocznych.

Inspieracja: Estivance.pl – Klinika medycyny estetycznej