Żyjemy w czasach wszechobecnego kultu piękna. Promują go zarówno media, jak i różnego typu koncerny farmaceutyczne czy kosmetyczne. Jednak również my sami „nakręcamy się” nawzajem, by wyglądać coraz szczuplej, coraz piękniej i coraz młodziej. Z tego też powodu coraz powszechniejsze stają się usługi z zakresu medycyny estetycznej. Jednak elementem pięknego wyglądu jest również zadbany uśmiech. Tutaj wkraczają specjaliści od stomatologii estetycznej. Czym właściwie ona jest i co wchodzi w zakres jej usług? Wyjaśniamy.

Czym jest stomatologia estetyczna?

Jeszcze nie tak dawno stomatologia estetyczna nie była zbyt popularna i bardzo niewiele osób decydowało się na korzystanie z tego, co ta dziedzina oferuje. Jednak z czasem coraz więcej pacjentów zaczęło zauważać, że piękny uśmiech znacznie ułatwia życie. Tym samym stopniowo wzrastał popyt na zabiegi upiększające uśmiech. Wraz ze wzrostem popytu stomatologia estetyczna zaczęła coraz prężniej się rozwijać, by zaspokajać potrzeby coraz bardziej wymagających pacjentów. Dzięki temu uzyskanie perfekcyjnego hollywoodzkiego uśmiechu jest w zasięgu każdego – i to zupełnie bezboleśnie. Stomatologia estetyczna zajmuje się szeroko pojętą wizualną poprawą uśmiechu. Posiada ona dość szeroki zakres zainteresowania i obejmuje różnorodne zabiegi. Istotne jest to, że zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej kierowane są do pacjentów, których zęby są zdrowe, ale ich wygląd nie jest zadowalający dla właściciela. Aby jednak sięgnąć po dobrodziejstwa stomatologii estetycznej, warto wiedzieć, co to jest stomatologia estetyczna i jakie zabiegi zaliczają się do tej dziedziny.

Jakie zabiegi wchodzą w skład stomatologii estetycznej?

Do najbardziej podstawowych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej można zaliczyć protetykę, ortodoncję, wybielanie, licówki i korony ceramiczne. Każda z tych dziedzin i zabiegów kierowana jest do innego problemu w obrębie jamy ustnej.

Protetyka

Protetyka zajmuje się odbudową uzębienia. Są to więc wszelkiego rodzaju protezy zębowe, zarówno całościowe, jak i częściowe. Współczesna protetyka oferuje imponujący wachlarz możliwości. Nowoczesne protezy nie rzucają się w oczy dzięki swojej naturalności i estetyce wykonania. To, co ważne dla pacjentów, to również fakt, że protezy są wygodne w użytkowaniu.

Ortodoncja

Ortodoncja zajmuje się korygowaniem wad zgryzu. Wady zgryzu bywają bardzo różnorodne, a współczesna ortodoncja gwarantuje indywidualne podejście i rozwiązanie wszelkich problemów w tym zakresie. Bywa, że krzywy zgryz to nie tylko kwestia estetyczna, ale także zdrowotna. Niewłaściwie ułożone zęby mogą powodować problemy z utrzymaniem odpowiedniej higieny, a w konsekwencji prowadzić do powstawania próchnicy. Ortodoncja zajmuje się również korekcją zaburzeń w obrębie kości żuchwy i szczęki.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów to zupełnie nieinwazyjny zabieg polegający na rozjaśnieniu naturalnej barwy zębów przy użyciu lasera lub specjalnej lampy oraz specjalistycznych żeli wybielających. Profesjonalnie przeprowadzone wybielanie zębów może zapewnić satysfakcjonujący efekt nawet na 5 lat.

Licówki

Licówki to indywidualnie dobrane płatki zakładane na przednią część zębów. Spisują się doskonale do ukrycia uszkodzeń mechanicznych zębów, przebarwień czy diastemy. Najtrwalsze i dające najbardziej naturalny efekt są licówki porcelanowe.

Korony ceramiczne

Korony ceramiczne stosowane są w celu stałego uzupełnienia brakującego uzębienia. Nowoczesne korony ceramiczne wyglądają bardzo naturalnie, a oprócz tego są szczególnie trwałe. Zaleca się zastosowanie koron ceramicznych na zębach całkowicie zniszczonych, w odbudowie małych, nierozwiniętych zębów oraz dla poprawy wyglądu zębów przebarwionych czy martwych.

Źródło: Protomdental – gabinet stomatologiczny i implantologiczny