Mieszkańcy całego świata coraz bardziej interesują się ogólnie rozumianą ekologią. Mając świadomość nieustannych zmian klimatu, starają się chronić naszą planetę przed całkowitą degradacją. W związku z tym na popularności zyskują przedmioty codziennego użytku, które nie wpływają negatywnie na stan środowiska naturalnego. W 2020 roku będą królować takie eko trendy, jak naturalne środki czystości, cosmetomaty, odzież z recyklingu, butelki wielokrotnego użytku oraz ekologiczne sposoby pakowania towarów nabywanych w sklepach internetowych.

Organiczne środki czystości

W 2020 roku w wielu popularnych sieciach kosmetycznych znacznie łatwiej będzie nabyć kosmetyki i środki czyszczące, tworzone na bazie naturalnych składników. Miłośnicy ekologii będą mogli wybierać spośród naturalnych produktów niezawierających szkodliwych dla zdrowia substancji, oferowanych w biodegradowalnych opakowaniach pochodzących z recyklingu. Zarówno kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała, jak i detergenty do użytku domowego tego typu pozbawione są parabenów, sztucznych barwników czy substancji zapachowych, dlatego są bezpieczne dla skóry, minimalizują ryzyko wystąpienia alergii oraz pomagają w dbaniu o środowisko naturalne (brak testów na zwierzętach).

Cosmetomaty

Cosmetomaty to prosty i skuteczny sposób na ograniczenie nadmiernej produkcji oraz zużycia plastikowych pojemników na kosmetyki czy środki czystości. Mianowicie są to urządzenia, które umożliwiają samodzielne napełnienie używanych już wcześniej opakowań (np. słoiczków, butelek) wybranym produktem do codziennej higieny bądź sprzątania. W wielu krajach cosmetomaty są już obecne w drogeriach i marketach, ciesząc się sporym zainteresowanie osób dbających o środowisko oraz racjonalnie zarządzających swoim budżetem. Wielokrotne korzystanie z tego samego pojemnika, uzupełnianego wybranym preparatem, pozwala bowiem zmniejszyć ilość plastiku w otoczeniu.

Odzież z recyklingu

Zużyte ubrania i inne tekstylia codziennego użytku (np. pościele, ręczniki) stanowią znaczny odsetek odpadów, które regularnie zaśmiecają naszą planetę. Przedsiębiorstwa odzieżowe o proekologicznych poglądach starają się zachęcać swoich klientów do zmiany postaw i nawyków w tym zakresie. W niektórych galeriach lub pojedynczych sklepach dostępne są specjalne pojemniki na odzież używaną, która jest przekazywana osobom ubogim, przetwarzana lub trafia na rynek wtórny. W mediach społecznościowych nie brak również wyzwań, które zachęcają do kupowania produktów z drugiej ręki lub odnawiania zużytej odzieży.

Butelki wielorazowe

Kolejnym eko trendem 2020 roku będzie korzystanie z butelek wielorazowych. Butelka wielokrotnego użytku wykonana z ekologicznego tworzywa sztucznego wolnego od szkodliwego bisfenolu lub szkła w pełni podlegającego recyklingowi, jest bowiem bezpieczna dla zdrowia, wygodna w użytkowaniu oraz niezwykle przyjazna dla środowiska. Mając ją przy sobie każdego dnia w pracy, w szkole, na spacerze czy podczas treningu, znacząco ograniczamy zatem zużycie plastikowych opakowań (jednorazowe butelki po sokach czy wodzie). Napełnianie butelek wielorazowych kranówką czy samodzielnie wykonanym smoothie to także znaczna oszczędność pieniędzy.

Ekologiczne pakowanie przesyłek

Coraz więcej sklepów internetowych wychodzi naprzeciw wyzwaniom współczesnego świata, proponując wysyłkę swoich towarów w opakowaniach przyjaznych dla środowiska. Zamiast stosować popularną folię bąbelkową czy piankowe wypełniacze, proekologiczni sprzedawcy zabezpieczają swoje artykuły na czas przesyłki przy pomocy papieru pochodzącego z recyklingu.

Osoby, którym kwestia ochrony środowiska naturalnego nie jest całkowicie obojętna, w nowym roku będą miały znacznie szersze możliwości w zakresie proekologicznych zachowań. Korzystanie z naturalnych środków czystości, użytkowanie ubrań z drugiej ręki czy stosowanie butelek wielorazowych pozwoli bowiem znacząco ograniczyć zużycie jednorazowych opakowań wykonanych z plastiku.

źródło: myequa.pl – szklana butelka