Czujniki laserowe służące do wykrywania obecności mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Ich celem jest informowanie o obecności obiektu w polu działania czujnika bez fizycznego z nim kontaktu. Spełniają różne funkcje, kontrolują położenie ruchomych części maszyn, wskazują odpowiednia ilość cieczy i materiałów sypkich, umożliwiają rozpoznanie przedmiotów. Ich obecność jest niezbędna na liniach produkcyjnych w zakładach przemysłowych.

Rodzaje czujników laserowych

Czujniki zbliżeniowe różnią się między sobą technologią, którą wykorzystują. Bardzo popularne są czujniki optyczne wysyłające światło LED-owe lub laserowe. Obecnie najczęściej stosowane czujniki laserowe wykorzystywane są w automatyce przemysłowej. Wykrywanie obiektu następuje w momencie, kiedy laser napotka obiekt na swojej drodze. Czujniki laserowe mogą składać się z pojedynczego połączonego segmentu (w jego skład wchodzi źródło światła i odbiornik) albo z dwóch elementów, gdzie źródło stanowi dioda laserowa wysyłająca światło do odbiornika znajdującego się w innym miejscu – mówimy wtedy o barierze optycznej.

W przypadku czujników laserowych składających się z pojedynczego modułu, obiekt zostaje wykryty w momencie odbicia się od niego światła i odebrania go przez czujnik. Możemy wyróżnić kilka rodzajów odbicia:

  • odbicie światła spolaryzowanego,
  • odbicie od reflektora,
  • odbicie od obiektu.

Kiedy czujniki laserowe składają się z oddzielnie umieszczonego nadajnika i odbiornika, wówczas wykorzystywana jest wiązka laserowa oraz diody laserowe o dużym zasięgu działania, ich dużą zaletą jest także wysoka rozdzielczość.

Zakres pomiarowy czujników laserowych

Dużą zaletą tego rodzaju czujników jest dokładny i szeroki zakres pomiarowy. W wielu sytuacjach dokonanie pomiaru w inny sposób byłoby niemożliwe. Powodem takiej sytuacji może być występowanie wysokiej temperatury lub zastosowanie elementów wykonanych z delikatnych materiałów lub tych o cienkich profilach. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie czujników laserowych do pomiarów elementów, które są w ciągłym ruchu (np. na taśmach produkcyjnych). Brak kontaktu, a także szeroki zakres pomiarowy umożliwia ochronę czujników przed zużyciem i zniszczeniem. Odpowiednio dobrane modele (z uwzględnieniem zakresu) gwarantują uzyskanie prawidłowego pomiaru. Dużą dokładność zapewnia także wysoka rozdzielczość, która emituje bardzo mały punkt świetlny umożliwiający stabilny i szczegółowy pomiar wyjątkowo małych elementów.

Za jakość pomiarów odpowiadają również takie parametry jak materiał, rodzaj powierzchni, kolor, przezroczystość obiektów wykrywanych przez czujniki. Pewne problemy sprawiają szkło, włókno szklane, marmur i metal. Używanie krótszej długości fal w laserach niebieskich poprawia zakres pomiarów i jakość pracy czujników przy materiałach w kolorze czerwonym, materiałach przezroczystych oraz surowcach organicznych, np. żywność, drewno.

Zastosowanie czujników laserowych jest niezbędne wszędzie tam, gdzie jest potrzebny pomiar odległości lub wykrycie obecności obiektów, jak również ich specyficznych cech. Szeroka oferta urządzeń detekcyjnych pozwala znaleźć systemy dopasowane do profilu produkcji i specyficznych potrzeb danego zakładu.