Sprężone powietrze jest niezbędne dla funkcjonowania placówek ochrony zdrowia. Bez niezawodnych sprężarek nie obejdzie się żaden szpital czy klinika. Szczególnie teraz w dobie pandemii koronawirusa, gdy dostarczanie tlenu to podstawowa forma leczenia tak istotny jest niezawodny sprzęt wysokiej jakości.

Sprężanie powietrza do celów medycznych – kluczowe aspekty

Sprężone powietrze ma w placówkach medycznych bardzo wiele zastosowań. Przede wszystkim dostarcza tlen niezbędny dla pacjentów z chorobami płuc, trudnościami w oddychaniu czy z anemią. Tlen medyczny jest też niezbędny do reanimacji czy podczas operacji. Bez sprężonego powietrza nie ma mowy o ratowaniu noworodków przebywających w inkubatorach, by wymienić tylko kilka z bardzo licznej grupy zastosowań.

Przed wyborem kompresora do zastosowań medycznych trzeba skupić się na następujących kwestiach.

Sprężarka olejowa czy bezolejowa – która z nich jest najlepsza do celów medycznych?

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, że jedyną prawidłową opcją jest sprężarka bezolejowa. Powietrze dostarczane pacjentom musi być czyste i pozbawione szkodliwych substancji. Sprężarka olejowa wyrzucająca drobiny zużytego oleju zupełnie nie nadaje się do zastosowań medycznych.

Renomowany producent sprężarek BOGE mając na uwadze to, że urządzenia stosowane w szpitalu muszą dostarczać powietrze w sposób ciągły, szybki i często w dużych ilościach skonstruował nową linię kompresorów. To urządzenia innowacyjne i bardzo wydajne. Wibracje zostały zminimalizowane tak, by hałas nie stanowił problemu na przykład na sali operacyjnej. Zaletą tych sprężarek jest modułowa redundancja oznaczająca, że sprężone powietrze jest dostępne nawet podczas awarii, przez cały czas i w wymaganej ilości. Bezolejowa konstrukcja zapewnia zaś wymaganą czystość tłoczonego powietrza.

Warte polecenia są bezolejowe sprężarki tłokowe serii PO lub bezolejowe sprężarki spiralne serii EO firmy BOGE. Którą wybrać, która lepiej sprawdzi się w środowisku medycznym ?

Sprężarka tłokowa czy spiralna – która lepiej sprawdzi się w szpitalu?

Współczesne sprężarki tłokowe to urządzenia kompaktowe i niezajmujące zbyt dużo miejsca. Są solidne i ciche. A to duży atut, jeżeli chodzi o zastosowania medyczne. W kompresorach tłokowych BOGE dla uzyskania maksymalnie czystego powietrza tłoki i pierścienie tłokowe pokryte są specjalną powierzchnią, a łożyska wału korbowego są perfekcyjnie uszczelnione. Zamknięta konstrukcja obudowy gwarantuje pełną ochronę przed zanieczyszczeniem. Sprężarki tłokowe BOGE z serii PO to urządzenia bardzo zróżnicowane pod względem mocy i wydajności. Model PO1L (D) (R) ma moc 0,75 kW i produkuje 0,13 m³ powietrza pod ciśnieniem 10 barów na minutę. Najmocniejsze urządzenie model PO8L (D) (R) o mocy 5,5 kW potrafi podać 668 m³ powietrza sprężonego do10 barów na minutę.

Sprężarki spiralne z serii EO to alternatywa dla sprężarek tłokowych PO. Sprężarki spiralne są bezolejowe, co jest kluczowe jeśli chodzi o ich stosowanie w medycynie. To kompaktowe i ciche urządzenia mogące produkować sprężone powietrze w bezpośrednim sąsiedztwie personelu medycznego. Kompresory BOGE z serii EO pracują niezwykle cicho i nie wytwarzają szkodliwych wibracji, co pozwala wykorzystać je praktycznie wszędzie tam gdzie sprężone powietrze jest niezbędne. Zastosowana tu konstrukcja modułowa pozwala na dość dowolną konfigurację. Pozwala to na dość dokładne dopasowanie do zapotrzebowania. Ponadto sprężarka może być umieszczona na zbiorniku czy z osuszaczem ziębniczym. Można ją wykorzystać jako urządzenie podwójne lub z cyklonowym separatorem. Sprężarki spiralne serii EO występują w kilku modelach. Najmniejszy EO4 (D) (R) ma moc 4 kW i produkuje około 0,34 m³ powietrza pod ciśnieniem 8 barów na minutę.  Największa EO22 (D) o mocy 22 kW produkuje aż 1,96 m³ powietrza pod ciśnieniem 8 barów na minutę.

Podsumowując, bezolejowe sprężarki tłokowe to urządzenia o większej mocy i większych gabarytach. Natomiast sprężarki spiralne są nieco mniejsze i mają mniejsza moc. Za to są dużo bardziej uniwersalne i można na ich bazie tworzyć skomplikowane i specjalistyczne zestawy. Wybór konkretnego modelu zależy w dużej mierze od potrzeb personelu medycznego i oczekiwań, jakie te urządzenia mają spełnić.