Profilaktyka higieny jamy ustnej

Wiele chorób ogólnoustrojowych jest wynikiem niedostatecznej higieny jamy ustnej.

Coraz więcej badań epidemiologicznych wykazuje, że wiele chorób na które cierpimy – między innymi choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, a nawet niska waga urodzeniowa dzieci – mają swoje źródło w niedostatecznej higienie jamy ustnej.

Przyczyną większości zapaleń przyzębia (paradentoza – choroba infekcyjna tkanek przyzębia) są bakterie płytki nazębnej, które osadzają się ciągle na powierzchni naszych zębów. W jamie ustnej bytuje ok. 300 gatunków bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie i rozwój zmian chorobowych.

Brak regularnego usuwania płytki nazębnej, spowodowany niedostateczną dbałością o higienę jamy ustnej i zębów, prowadzi do szybkiego powstania kamienia nazębnego. Kamień nazębny jest zmineralizowaną (zwapniałą) płytką nazębną, a jego powstawanie rozpoczyna się już po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego mycia zębów!

Skład kamienia nazębnego to przede wszystkim substancje występujące w naszej ślinie, baterie próchnicotwórcze, złuszczone komórki błony śluzowej, wapń, fosfor, resztki pokarmowe.

Kamień nazębny, ze względu na swoją dużo większą twardość, nie może być usunięty przy użyciu typowych narzędzi wykorzystywanych w higienie jamy ustnej takich jak szczoteczka do mycia zębów, nić dentystyczna, płyny do płukania jamy ustnej i zębów.

Zgromadzone w płytce bakteryjnej, a w szczególności w kamieniu nazębnym bakterie, przedostają się w głąb kieszonek dziąsłowych wywołując stan zapalny i powstanie patologicznych zmian miejscowych, które ostatecznie prowadzą do zaniku kości wyrostka zębodołowego, zniszczenia aparatu więzadłowego, rozchwiania i utraty zębów.

Pierwszymi objawami zapalenia przyzębia jest odsłonięcie szyjek zębów przy jednoczesnym zapaleniu dziąseł. W ostrych stanach procesowi zapalnemu towarzyszy ból i krwawienie z dziąseł.

Te same bakterie są także odpowiedzialne za zwiększenie ryzyka rozwoju zmian ogólnoustrojowych:

  • Zwiększone ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych: od 2 do 7 razy*
  • Zwiększone ryzyko występowania przewlekłych chorób dróg oddechowych: od 4 do 5 razy*
  • Zwiększone ryzyko niskiej wagi urodzeniowej dzieci: o ok. 7,5%*
    * w porównaniu do osób dbających należycie o higienę jamy ustnej.

Kompleksowa i regularna higiena jamy ustnej i zębów jest najlepszą receptą na nasze zdrowie, dobre samopoczucie i piękny uśmiech.