Operacja endoskopowa zatok

Jest to współcześnie „ złoty standard” w leczeniu operacyjnym zatok  określany  jako chirurgia czynnościowa zatok (z ang .FESS – functional endoscopic sinus surgery).

Przymiotnik „czynnościowa” w odniesieniu do chirurgii oznacza, że ujścia zatok są poszerzane (czasami dość znacznie) bez wykonywania  w ścianach zatok ujść dodatkowych poza ujściem fizjologicznym. Takie postępowanie stwarza szansę na powrót prawidłowej czynności fizjologicznej błony śluzowej zatok. Po tak wykonanym otwarciu zatok można z nich usunąć polipy, torbiele, ciała obce, czy zalegającą wydzielinę.

Operacja endoskopowa zatok wykonywana jest przez nozdrza przy pomocy specjalnych mikronarzędzi i nie wymaga cięć zewnętrznych.

Podsumowując celem chirurgii jest :

  • usunięcie zmian chorobowych z nosa i zatok
  • przywrócenie wentylacji i transportu śluzu w obrębie zatok

Precyzyjnie i prawidłowo wykonana operacja endoskopowa zatok daje szansę na pełne wyleczenie i odzyskanie pełnego komfortu życia.

Operacja endoskopowa zatok – zakres

W zależności od rodzaju schorzenia , lokalizacji i rozległości zmian chorobowych oraz objawów klinicznych   operacja może obejmować zatoki szczękowe ,sitowie przednie, sitowie tylne , zatoki czołowe i klinowe

Czas, skala trudności operacji mogą się więc znacząco różnić u pacjentów mających to samo rozpoznanie choroby: przewlekłego zapalenia zatok.