Najpopularniejszą metodą leczenia nieoperacyjnego żylaków i pajączków, a także likwidowania, z powodów estetycznych, poszerzonych żył jest skleroterapia kompresyjna. Inne określenia tej metody to obliteracja, czy ostrzykiwanie żylaków.

Na czym polega skleroterapia?

Zabiegi skleroterapii kompresyjnej polegają na podawaniu do wnętrza żył leków, które powodują uszkodzenie ścian żył i zarastanie ich włóknikiem. Krew przestaje nimi płynąć i kieruje się do zdrowych naczyń krwionośnych. Z upływem czasu zwłókniałe naczynia zostają wchłonięte całkowicie przez organizm (mniejsze żyły i pajączki) lub w znacznym stopniu (duże żylaki). Pajączki, żylaki, czy poszerzone żyły stają się niewidoczne.

Zabieg skleroterapii to po prostu zastrzyki, wykonywane bardzo małymi igłami i strzykawkami. Podczas jednego zabiegu wykonuje się około kilkunastu wkłuć. Jest to praktycznie bezbolesne. Przeważnie nastrzykiwaniem obejmuje się wybraną część nogi, np. udo, czy podudzie. Zabieg trwa zwykle około pół godziny.

Czy skleroterapia jest bolesna?

Zabieg jest praktycznie bezbolesny, pacjenci czują lekkie rozpieranie. Za pomocą bardzo cienkiej igły lekarz wstrzykuje specjalnie opracowany środek do obliteracji żylaków. Ból może się pojawić w przypadku podania leku poza naczynie lub gdy ono pęknie i farmaceutyk wydostanie się poza żyłę. Należy to zgłosić lekarzowi.

Czy jest jeden  rodzaj skleroterapii?

Jest kilka odmian skleroterapii. W drobne naczynia, jak pajączki, podaje się lek w formie płynu, w szersze żyły, głębiej położone często stosuje się formę piany. Pianę uzyskuje się  poprzez połączenie małej ilości leku z powietrzem lub dwutlenkiem węgla i ubijanie mieszanki w dwóch strzykawkach. Taka forma leku jest silniejsza w działaniu, ponieważ przez pewien czas, zanim powróci do stanu ciekłego, silnej drażni ściany naczynia. Dodatkowo gaz pozwala obserwować zabieg na monitorze USG, co umożliwia ingerencję w głębiej położone naczynia, często będące przyczyną zmian chorobowych. Ostatnio wprowadzono jeszcze udoskonalenia tego zabiegu poprzez stosowanie wokół naczynia płynu tumescencyjnego. Powoduje to, że naczynia podczas zabiegu jest wyraźnie węższe, co zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu. Można też sklerosant podawać za pomocą cewnika, dodatkowo wyposażonego w specjalne końcówki niszczące ściany naczynia.

Zastrzyk zamiast operacji?

Udoskonalenia te zbliżyły skleroterapię do chirurgii i pozwalają stosować tę metodę nawet w przypadku zaawansowanych zmian. 20-letnie doświadczenie zespołu Centrum Flebologii pokazuje, że najważniejsze w tej metodzie są umiejętności lekarza. Stosowania zbyt silnych technik tylko dlatego, że są najnowsze nie oznacza automatycznie sukcesu. Niosą one także większe ryzyko powikłań, np. przebarwień, szczególnie, gdy zabieg przeprowadza się na żyłach znajdujących się tuż pod skórą. A efekt kosmetyczny często jest najważniejszy dla pacjenta, szczególnie pań.

Czy skleroterapia jest skuteczna?

Skleroterapia to skuteczna metoda niszczenia żył. Jest – obok chirurgii, najstarszą metodą leczenia niewydolności żylnej i jednocześnie najbardziej rozpowszechnioną.  Lekarze na całym świecie uznają tę metodę za najskuteczniejszą w leczeniu pajączków. Przy likwidacji większych żył, preferują silniej niszczące metody. Na uwagę jednak zasługuje fakt, że w przypadku niepowodzeń w zabiegach chirurgicznych czy endowaskularnych, czy nawrotach żylaków, rekomendowana jest właśnie skleroterapia. Dlaczego? W miejscach po silnych interwencjach, zawsze skleroterapia okazuje się doskonała metodą z uwagi na swoją precyzję, cienkie igły, możliwość obserwacji na USG, ale też w przypadku niepowodzeń, nie pozostawia uszkodzeń tkanek, które uniemożliwiałyby dalsze interwencje. Dlatego bez większych obaw można zabiegi powtarzać do osiągnięcia zadowalającego efektu.

Inne techniki, które stosuje się w leczeniu chorób żył to: chirurgiczne usunięcie żył, niszczenia ich światłem lasera endowaskularnego (światło laserowe jest transmitowane przez światłowód wprowadzany do wnętrza żyły) oraz, w przypadku bardzo małych naczyń, stosowanie przezskórnie światła lasera.

Doskonałym połączeniem w leczeniu pajączków jest stosowanie skleroterapii, a potem lasera barwnikowego V- beam dla likwidacji najmniejszych zmian, tych koloru czerwonego, które gorzej poddają się obliteracji.

Jakie są główne zalety skleroterapii?

Przewagą skleroterapii nad innymi metodami jest przede wszystkim stosunkowo niska cena oraz to, że zabiegi wykonywane są w trybie ambulatoryjnym, nie wymagają specjalnego przygotowania ani pozostawania po zabiegu w klinice. Ważna jest  jednak prawidłowa kwalifikacja pacjentów do zabiegu.

W niektórych krajach zabiegi skleroterapii na najmniejszych naczyniach, ponieważ obarczone są małym ryzykiem powikłań, wykonują pielęgniarki.

Źródło: Centrumflebologii.pl