Wydzielanie potu to proces termoregulacyjny naszego organizmu pomagający odprowadzić ciepło i uniemożliwiający przegrzanie się ciała. Niekiedy jednak pocenie się ulega zachwianiu, praca gruczołów potowych wydzielających wilgoć jest nieprawidłowa i następuje nadmierna potliwość – przez skórę odprowadzana jest zdecydowanie większa ilość wody niż ta potrzebna do kontroli temperatury. Gruczoły zbyt mocno reagują na zmiany temperatury, wysiłek fizyczny, stres czy emocje; ich reakcja nie jest adekwatna do przyczyny. Nadpotliwość dotyka ok. 2-3% społeczeństwa, jest to problem częściej występujący u mężczyzn niż u kobiet. Wyróżnia się dwa rodzaje tej przypadłości – nadmierną potliwość pierwotną, w przypadku której ciężko wskazać przyczynę medyczną, oraz nadmierną potliwość wtórną, która pojawia się w związku z różnymi chorobami przewlekłymi.

Silny dyskomfort i brak pewności siebie

Niestety zwykłe antyperspiranty nie radzą sobie z tak silną wilgocią i nie są w stanie zahamować jej powstawania. Intensywne pocenie się pach, dłoni, stóp, twarzy czy pleców często powoduje mokre plamy na ubraniach, świecenie się skóry, a nawet skraplanie potu na powierzchni ciała. Jest to powodem ogromnego dyskomfortu i złego samopoczucia, istotnie wpływa na odbiór przez otoczenie, jest nieestetyczne i pozbawia pewności siebie… Osoby cierpiące na nadpotliwość znoszą ją w bardzo emocjonalny sposób i napotykają wiele przeszkód w codziennym funkcjonowaniu, nic więc dziwnego, że szukają wszelkich sposobów, aby pozbyć się wstydliwego problemu. Od kilku lat popularne są zaawansowane antyperspiranty, stosuje się kąpiele w naprze z ziół czy doustne suplementy diety. Niestety są to metody nie zawsze dające pożądany efekt – w ciężkich przypadkach jedynie niwelują problem. Najskuteczniejszą metodą leczenia nadpotliwości jest jeden z zabiegów medycyny estetycznej – na czym polega?

Toksyna botulinowa w walce z nadpotliwością

Obecnie zabieg podania toksyny botulinowej jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia nadpotliwości. Polega on na ostrzykiwaniu substancją (wprowadza się ją niegłęboko – tuż pod skórę) miejsc o nasilonej potliwości – najczęściej dłoni, stóp, pach czy pleców. Pacjent przed zabiegiem otrzymuje znieczulenie miejscowe. Toksyna botulinowa hamuje funkcjonowanie gruczołów potowych, ponieważ blokuje nerwy zaopatrujące gruczoły. W efekcie pot przestaje być wydzielany. Botox zaczyna działać mniej więcej 72 godziny po zabiegu, a pełne efekty zaobserwować można w 7-14 dni po zabiegu. Działanie utrzymuje się przez 6-12 miesięcy – po okresie tym zabieg należy powtórzyć. Praktycznie tuż po ostrzykiwaniu można wrócić do normalnego funkcjonowania; niekiedy na skórze pojawia się zaczerwienienie, boleść czy  swędzenie, które mija w pierwszych dobach.