Serce jako najważniejszy organ ludzkiego ciała, zaraz obok mózgu, wymaga wielkiej troski. Powinniśmy dbać o jego dobry stan i kondycję, aby mogło nam służyć przez długie lata. Dlatego też badanie, jakim jest echo serca, powinno na stałe zagościć w harmonogramie badań profilaktycznych. Również kiedy odczujemy niepokojące objawy ze strony tego narządu, warto zgłosić się do kardiologa z prośbą o skierowanie na takie badanie.

Czym jest echo serca?

Echo serca to potoczna nazwa badania echokardiograficznego, które pozwala zobrazować pracę serca, jego budowę oraz naczynia krwionośne i budowę zastawek tego narządu. Może być ono wykonywane zarówno w sytuacji kiedy zauważalne są niepokojące objawy, ale również jako badanie profilaktyczne. Każdorazowo o wykonaniu echa serca powinien zdecydować lekarz kardiolog.

Za pomocą badania echokardiograficznego można wykryć liczne wady wrodzone i nabyte, kardiomiopatię, niewydolność serca, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie płucne, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową i choroby aorty oraz zapalenie wsierdzia, zapalenia mięśnia sercowego, przerost mięśnia sercowego i zaburzenia rytmu serca. Objawy niepokojące, które powinny skłonić nas do wykonania badania echa serca, to między innymi duszności, szmery sercowe, bóle w klatce piersiowej, arytmia i omdlenia.

Przebieg badania echokardiograficznego

Badanie echokardiograficzne zawsze jest poprzedzone wywiadem z lekarzem. Diagnosta  prosi pacjenta o informacje dotyczące jego dolegliwościach. Następnie przechodzi do samego badania, które przeprowadzane jest w pozycji leżącej.

Badanie echokardiograficzne i naczyń krwionośnych opiera się na kolejnym sprawdzeniu stanu morfologicznego i funkcjonalnego serca, a więc budowy samego serca, jego rozmiarów oraz funkcji hemodynamicznej. Podczas badania pacjent może zadawać lekarzowi pytania, aby dowiedzieć się o wszelkie nurtujące go kwestie. Procedura trwa około 15-45 minut, w zależności od indywidualnej budowy anatomicznej pacjenta i wykrytych podczas badania anomalii. Po zakończeniu badania echokardiograficznego lekarz streszcza jego wyniki, aby poinformować pacjenta o wykrytych nieprawidłowościach. Przed wykonaniem badania nie są wymagane żadne wcześniejsze przygotowania.

Rodzaje badania echokardiograficznego

Wyróżniamy trzy rodzaje badania echokardiograficznego:

  • echokardiografia przezklatkowa – badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej, na plecach. Pacjent jest rozebrany od pasa w górę. Badanie przeprowadzane jest w oparciu o fale ultradźwiękowe. Istnieje też możliwość jego wykonania z kontrastem. Skutkuje to uzyskaniem lepszego i bardziej wyraźnego obrazu serca
  • echokardiografia przezprzełykowa – przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Przynosi pacjentowi nieco dyskomfortu, jednak jest całkowicie bezpieczna. Przy badaniu przezprzełykowym niezbędne jest, by pacjent był na czczo. Ten rodzaj echokardiografii polega na wprowadzeniu sondy o średnicy około 1 cm do przełyku, mniej więcej na wysokości serca. Dzięki tak dużej bliskości tego narządu, jego struktury zostają zobrazowane z większą dokładnością niż w przypadku badania przezklatkowego
  • tkankowa echokardiografia dopplerowska – najnowocześniejsze z badań echokardiograficznych. Pozwala zdiagnozować pacjentów, u których tradycyjna echokardiografia przezklatkowa lub przezprzełykowa nie pozwoliła na uzyskanie wystarczająco wyraźnego i precyzyjnego obrazu

Najczęściej stosowana jest echokardiografia przezklatkowa. Powoduje najmniejszy dyskomfort u pacjenta i daje bardzo dobre rezultaty diagnostyczne.

Profilaktyka chorób serca

Badanie echokardiograficzne z powodzeniem stosuje się również jako badanie profilaktyczne. Pozwala stosunkowo dokładnie zobrazować serce i proces krążenia. Doskonale wykrywa także zaburzenia pracy serca spowodowane niedokrwieniem. Dlatego też sprawdza się w przypadku diagnozowania zawału mięśnia sercowego. Dzięki badaniu echokardiograficznemu można zauważyć zmniejszoną kurczliwość serca lub nawet częściowe obumarcie mięśnia sercowego.

Źródło: Gabinetusg.com.pl – Badanie USG