Czym jest proktologia i na czym polega leczenie proktologiczne?

Proktologia jest obszarem chirurgii, który zajmuje się wykrywaniem i leczeniem wszelkich chorób jelita grubego i odbytnicy. Zaliczyć do nich można głównie zapalenia oraz choroby nowotworowe. Objawy mają często bardzo uciążliwy charakter i często są to choroby długotrwałe i nawracające, z tego powodu też nie powinno się ignorować tych chorób.

Najczęściej diagnozowanymi dolegliwościami proktologicznymi są hemoroidy. Jest to schorzenie, z którym zmaga się połowa ludzkości. Są to głównie ludzie, którzy są powyżej pięćdziesiątego roku życia. Kolejnymi często spotykanymi schorzeniami są kłykciny kończyste, fałdy brzeżne oraz nagminne schorzenie szczeliny odbytu.

Na czym polega leczenie proktologiczne?

Wśród najczęściej występujących dolegliwości wyróżnić można metody zabiegowe oraz operacyjne. Metody zabiegowe są wykonywane za pomocą leczenia endoskopowego. Są one skuteczne, precyzyjne i bezbolesne. W zależności od stopnia rozpoznanej choroby dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki można precyzyjnie i skutecznie zaleczyć schorzenia.

Bardziej inwazyjnymi i wymagającymi są metody operacyjne. Charakteryzują się one tym, że pomimo małej inwazyjności i skuteczności, wymagany jest krótki pobyt w szpitalu. Zazwyczaj jest to jeden dzień. Operacje są wykonywane w warunkach sali operacyjnej z podanym znieczuleniem ogólnym lub zewnątrzoponowym. Większość zabiegów wymaga poddania się przez pacjenta operacji. Inne formy kuracji dotyczą leczenia zabiegowego, korekt operacyjnych, wycięcia zmian skórnych oraz leczenia farmakologicznego.