Sprzęt zapewniający bezpieczeństwo i higienę pracy to nie tylko środki ochrony indywidualnej. Najczęściej BHP kojarzy się ze środkami i artykułami, które mają chronić pracowników i zapobiegać wypadkom. Jednak co w sytuacji, kiedy już zdarzy się drobny wypadek? Skaleczenie, niewielkie oparzenie czy inny uraz, który nie wymaga interwencji lekarskiej powinien zostać opatrzony i zabezpieczony. Takie zadanie stoi przed artykułami medycznymi, w które można zaopatrzyć zakład pracy w sklepie z artykułami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czym są artykuły medyczne?

Artykuły medyczne to grupa przedmiotów mogących ułatwić bądź bezpośrednio posłużyć do udzielenia pierwszej pomocy przy nagłych wypadkach. Oprócz tego mogą w znaczący sposób przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników różnych branż. Artykuły medyczne można podzielić na odzież medyczną, produkty medyczne i rękawice medyczne. Nie jest to podział sztywny czy odgórny, jednak zdecydowanie ułatwia porządkowanie całego obszernego zbioru, jakim są artykuły medyczne. Do wszystkich artykułów medycznych można zaliczyć między innymi rękawice, czepki polipropylenowe, ochraniacze obuwia, fartuchy flizelinowe oraz foliowe, maseczki chirurgiczne i higieniczne, koce ratunkowe, stazy, półmaski do sztucznego oddychania, zimne kompresy.

Rodzaje artykułów medycznych

Dla zachowania bezpieczeństwa pod względem higienicznym, artykuły medyczne powinny być jednorazowe. Artykuły takie nazywane są inaczej artykułami krótkotrwałego stosowania. Artykuły medyczne najczęściej stosowane są w służbie zdrowia. To właśnie tam istnieje największe zapotrzebowanie na takie właśnie produkty. Najwyższe standardy higieniczne to nie jedyna zaleta jednorazowości artykułów medycznych. Równie ważne są ich niskie ceny i całkowita eliminacja kosztów związanych z potrzebą prania czy sterylizacji.

Jednorazowa odzież medyczna

Jak już wspomnieliśmy, ze względu na fakt, że są to materiały krótkotrwałego stosowania, są one wyrzucane i utylizowane po każdym użyciu. Rozwiązanie to ma wiele zalet, wśród nich niewysokie koszty stosowania jednorazowej odzieży medycznej. Jednak znacznie ważniejsza jest higiena jaką zapewniają. Jednorazowa odzież medyczna jest pakowana sterylnie i w sposób zapewniający eliminację zarazków i drobnoustrojów. Również niebywale ważne są warunki, w których będzie używana odzież medyczna. Dla potrzeb laboratoryjnych oraz do użytku chirurgicznego, polecane są artykuły wykonane z fizeliny polipropylenowej. Dodatkowo na rynku dostępne są także wersje służące do przeprowadzania mokrych zabiegów. Te z kolei są wykonane z materiału foliowanego. Oprócz fartuchów, w wielu procedurach chirurgicznych i laboratoryjnych, niezbędne są także czepki, które również można znaleźć w wersji fizelinowej oraz foliowanej.

Pomocnicze produkty medyczne

Do grupy pomocniczych produktów medycznych zaliczamy artykuły wspomagające czynności medyczne. Ważne jest, aby były one w pełni zgodne z obowiązującymi normami, a oprócz tego posiadały wszelkie niezbędne atesty i dopuszczenia. Do grupy pomocniczych produktów medycznych można zaliczyć maseczki higieniczne, maseczki chirurgiczne, maseczki do sztucznego oddychania, koce ratunkowe termoizolujące, kompresy zimne cito oraz stazy, czyli opaski uciskowe.

Jednorazowe rękawice medyczne

Choć mogłoby się wydawać, że rękawice medyczne to bardzo niewielka grupa artykułów medycznych, to nie jest to całkowicie prawdą. Rękawiczki medyczne mogą być wykonane zarówno z lateksu, jak i z winylu, nitrylu lub chloroprenu. Opcje te zależą nie tylko od rodzaju wykonywanego zabiegu, ale także od preferencji czy ewentualnych alergii skórnych użytkownika. Lateks jest materiałem, który często okazuje się alergenem. Rękawiczki dostępne są w sklepach z artykułami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zarówno w wersji pudrowanej, jak i niepudrowanej. Oprócz tego istnieje możliwość wyboru ich koloru. Najczęściej sklepy oferują rękawiczki w kolorze białym, transparentnym, niebieskim lub fioletowym. Medyczne rękawice jednorazowe stosowane są do zabiegów diagnostycznych i zabiegowych. Jednak oprócz tego, potrzeba stosowania rękawic jednorazowych zachodzi również przy zabiegach chirurgicznych; są to jednak nietypowe warunki i wymagają szczególnych cech. Dlatego też rękawice chirurgiczne są sterylne, inaczej nazywane jałowymi i zapewniają najwyższe bezpieczeństwo i higienę.

Źródło: Glovex – import i dystrybucja BHP