Nieustanny rozwój medycyny ma duży wpływ na komputeryzacje działalności placówek medycznych i stosowanie w nich coraz to bardziej nowoczesnych i innowacyjnych sprzętów. Nowoczesny blog operacyjny powinien mieć na wyposażeniu wysokiej jakości urządzenia z wieloma pomocnymi funkcjami, dzięki którym praca personelu medycznego stanie się łatwiejsza.

Co powinien zawierać nowoczesny blok operacyjny?

Nowoczesny blok operacyjny musi zostać wyposażony w sprzęt renomowanych i cenionych firm. Muszą to być wszystkie urządzenia niezbędne do przeprowadzania operacji oraz zabiegów. Istotnym elementem tego pomieszczenia jest odpowiednia wentylacja i klimatyzacja. Instalacja ta  składa się z filtrów, czerpów i wentylatorów. Inną bardzo ważną częścią wyposażenia jest odpowiednie oświetlenie, zarówno te górne, jak i specjalne, czyli lampy zabiegowe oraz operacyjne na stojakach. Nie może także zabraknąć lamp bakteriobójczych i kwarcowych.

Co powinien zawierać nowoczesny blok operacyjny?- stół operacyjny podstawą wyposażenia

Nowoczesny blok operacyjny musi posiadać funkcjonalny stół operacyjny. Powinien być on wykonany ze stali nierdzewnej, a jego wyściółka musi być odporna na działanie środków dezynfekujących, nie może reagować z krwią ani ulegać odbarwieniu. Nowoczesne stoły są bardzo wygodne w użytkowaniu, mają regulowaną wysokość i kąt ustawienia. Na rynku jest wiele dostępnych modeli stołów zabiegowych, te najbardziej nowoczesne mają wiele ciekawych dodatkowych funkcji. Stół powinien być dostosowany do swojego przeznaczenia. Wysoce specjalistyczne stoły posiadają dodatkowe moduły wpływające na ich przydatność, co jednak wiąże się z ich wyższą ceną. Podczas wyboru stołu do bloku operacyjnego warto zwrócić uwagę na liczbę segmentów, z jakich się składa. Model musi być łatwy w obsłudze, dać się bez problemu ustawić i zablokować w pożądanej pozycji. Warto pamiętać o tym, że im bardziej zaawansowany jest stół, tym łatwiej dopasować pozycję pacjenta do danego zabiegu. Istotny jest również wygodny panel przyłączeniowy, dzięki któremu można szybko odłączyć blat od stołu i przetransportować pacjenta. Bardzo popularne są zwłaszcza stoły z systemem wymiennych blatów, które skracają widocznie przerwy między zabiegami. Przydatną funkcją jest tak zwana przezierność stołu, czyli jego przystosowanie do środoperacyjnego monitorowania stanu pacjenta w trakcie operacji. W nowoczesnych stołach nie stosuje się już regulacji wymagających użycia siły fizycznej, wyższą wygodę zapewniają stoły z regulacją elektromechaniczną czy też elektrohydrauliczną.

Co powinien zawierać nowoczesny blok operacyjny?- niezbędny monitor medyczny

Nowoczesny monitor czy też kardiomonitor poprawia jakość diagnostyki oraz leczenia pacjentów. Urządzenie umieszczone na sali operacyjnej pozwala na czytelne i szybkie monitorowanie parametrów życiowych pacjenta i przeglądanie wyników badań. Wybierając monitor, należy zwrócić uwagę na jego wielkość oraz konfigurację panelową. Najczęściej stosuje się monitory o wielkości 50-60” z paroma panelami. Istotna jest także rozdzielczość monitora, powinna ona wynosić 4 albo 8 megapikseli, a skala koloru 10 bitów. W ten sposób uzyska się dobra jakość wyświetlanych obrazów. Nowoczesny monitor powinien także odznaczać się szerokim kątem widzenia i niewielkim przesunięciem odcieni.

Co powinien zawierać nowoczesny blok operacyjny?- inne niezbędne sprzęty

Operacja nie jest możliwa do przeprowadzenia również bez nowoczesnego panelu chirurgicznego i anestezjologicznego. Znajdują się na nim tak podstawowe narzędzia, jak: bandaże, środki farmakologiczne, podajniki, opatrunki, strzykawki, nici, igły, skalpele, termometry itp. Wszystkie panele i wózki opatrunkowe powinny być wykonane ze stali nierdzewnej albo chromowanej. W nowoczesnej sali operacyjnej nie można zapomnieć o uprzędzeniach do mierzenia natlenienia krwi, kardiometrach, wagach i analizatorach masy ciała. Blok operacyjny musi również posiadać wyznaczone miejsce służące do sterylizacji i dezynfekcji sprzętu medycznego, a tam wszelkie niezbędne urządzenia, jak sterylizatory i myjki.

Źródło: Producent sprzętu medycznego – INMED Karczewscy