Choroba zawodowa to schorzenie powstające w wyniku długotrwałego przebywania w niesprzyjających warunkach, związanych z charakterystyką branży w jakiej pracujemy. Najczęściej takimi warunkami są długotrwałe i cykliczne przebywania ciała w nienaturalnej dla niego pozycji, systematyczne wykonywanie forsownych czynności, czy regularne przebywanie w otoczeniu zawierającym czynniki szkodliwe dla zdrowia. Branża IT jest jednym z najbardziej rozwijających się rynków pracy, co oczywiście przyczynia się do tego, że możemy łatwo wyszczególnić choroby zawodowe związane z pracą w tym sektorze. Praca w IT w większości wypadków jest pracą biurową, większość zadań z wykonywana jest przed ekranami monitorów w pozycji siedzącej. Dlatego najczęściej spotykanymi problemami związanymi z pracą w IT są bóle kręgosłupa i karku, zaburzenie ostrości widzenia i ogólne przemęczenie.

Wielogodzinne siedzenie przy biurku prowadzi do wielu schorzeń kręgosłupa. Najczęściej występującymi chorobami kręgosłupa spowodowanymi pracą biurową są kifoza, czyli łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową oraz choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. Objawiają się one bólami pleców i karku. By zapobiegać tym schorzeniom należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie warunki pracy. Prowadząc siedzący ryp pracy pamiętajmy by odpowiednio dopasować wysokość swojego krzesła do wysokości biurka i pilnować odporniej postawy siedzącej nie obciążającej kręgosłupa. Ważne jest także, by zadbać o odpowiednią porcję ruchu. Doskonałą metodą wzmocnienia mięśni pleców, które pozwalają nam zachować odpowiednią postawę są treningi siłowe. Inną chorobą towarzyszącą pracownikom branży IT jest zespół cieśni nadgarstka. Charakteryzuje się on uporczywymi bólami nadgarstka oraz drętwieniem palców.

Programowanie i inne zajęcia z branży IT nierozerwalnie związane są również z wielogodzinnym wpatrywaniem się w ekran komputera. Osoby wykonujące pracę wymagającą od nich spędzania dużej ilości czasu przed komputerem często zmagają się problemami ze wzrokiem. Najczęstszą przypadłościom osób pracujących przy komputerach jest krótkowzroczność. Można ją korygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub laserowej korekcji wzroku. Innym schorzeniem oczu, często spotykającym pracowników branży IT jest tak zwany zespół suchego oka. Schorzenie to wywołane jest niedostatecznym wydzielaniem. Jego typowymi objawami są pieczenie i zaczerwienie oczu, obrzęk powiek oraz gromadzenie się wydzieliny w kącikach oka. Leczenie zespołu suchego oka polega przede wszystkim na wkraplanie zwilżających kropel do oczu. Innym schorzeniem związanym z oczami jest zapalenie spojówek. Jego symptomami są łzawienie i pieczenie oczu, zakażeniu towarzyszy ropna wydzielina powodująca sklejanie powiek oraz światłowstręt. Leczenie tej choroby polega głównie na stosowaniu różnego rodzaju kropli do oczu.

Inspiracja: TeamQuest.pl – Junior Java Developer