Choroby układu pokarmowego – objawy i leczenie

Pacjenci często mają opory w zwracaniu się o poradę do lekarza, gdy chodzi o choroby związane z końcowym odcinkiem pokarmowym. Jednakże, wcześnie rozpoznana choroba układu pokarmowego może wpłynąć na sposób, w jakim będzie przebiegać leczenie chorób odbytu. W Polsce problem ten dotyka co trzeciego Polaka. Osoby te cechuje głównie zła dieta oraz siedzący tryb życia.

Nieleczone choroby układu pokarmowego mogą prowadzić do poważnych dolegliwości, a czasem nawet śmierci.

Najczęstszą chorobą, na którą cierpi większość ludzi są żylaki odbytu, zwane potocznie hemoroidami. Dolegliwości im towarzyszące to główne krwawienie i pieczenie. W zaawansowanej fazie może nawet dojść do ich wypadania. Hemoroidy można leczyć chirurgicznie oraz za pomocą metod nieinwazyjnych. Dodatkowo stosuje się także różne maści, kremy i czopki, które chwilowo przynoszą ulgę.

Kolejną często występującą chorobą układu pokarmowego jest szczelina odbytu. Cechuje się bólem, natomiast krwawienie występuje rzadko. Podobne objawy ma także przetoka. Dodatkowym objawem jest wystąpienie wycieku ropnego. Pacjenci mogą także chorować na ropnie, które powstają na skutek zakażenia gruczołów odbytowych lub jako powikłania choroby Crohna.

Choroby układu pokarmowego są leczone głównie metodami chirurgicznymi. Może wystąpić także potrzeba zastosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W każdym wypadku należy zadbać o odpowiednią dietę.

Leczenie chorób przewodu pokarmowego

Gastroenterologia zajmuje się leczeniem schorzeń, które mają związek z układem pokarmowym. Choroby, które odnoszą się do tych dolegliwości to przede wszystkim choroby przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego, jelita grubego, wątroby, dróg żółciowych oraz choroby trzustki.

Często wpływ na rozwój chorób dotyczących układu pokarmowego są spowodowane niezdrowym trybem życia oraz nieprawidłowym odżywianiem. Często są to także przyczyny związane z uwarunkowaniami genetycznymi oraz hormonalnymi. Wśród badań dostępnych w ramach leczenia gastrologicznego można przede wszystkim wymienić diagnostykę, leczenie farmakologiczne, endoskopowe oraz operacyjne.

Poprzez zastosowanie nowoczesnego sprzętu i bardzo często znieczulenia miejscowego badania gastrologicznego mogą być mało bolesne i minimalizują dyskomfort odczuwany przez pacjentów.

Przykładowymi badaniami diagnostycznymi są: gastroskopia, kolonoskopia, sigmoskopia, USG jamy brzusznej i USG transrektalne.

W skład badań gastrologicznych wchodzą także zabiegi, które pomagają w leczeniu otyłości. Wśród nich najczęściej można spotkać leczenie nieoperacyjne, bezpieczne i bezbolesne zabiegi. Leczenie endoskopowe charakteryzuje się tym, że jest to nowoczesna metoda, w która jest skuteczna i mało-inwazyjna.

Przykładem nieoperacyjnego leczenia otyłości jest balon żołądkowy, który wprowadza się przez przełyk. Po sześciu miesiącach można taki balon usunąć z żołądka. Samo leczenie można połączyć z odpowiednimi dietami, a czasami z leczeniem farmakologicznym. Należy pamiętać, że przed każdym badaniem gastrologicznym trzeba się skonsultować z lekarzem i odpowiednio przygotować do danego zabiegu oraz poinformować o przyjmowanych lekach.