Uprawa roślin w pomieszczeniach na sporo zalet, wymaga jednak nieco innego podejścia niż przy tradycyjnej metodzie. Przede wszystkim konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, która jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju roślin. Rośliny potrzebują bowiem do prawidłowego wzrostu tlenu i dwutlenku węgla, jeśli proporcje tych składników będą zaburzone, to ich rozwój zostanie zahamowany.

Dlatego też przygotowując pomieszczenie pod kątem uprawy warzyw czy kwiatów koniecznie należy też zadbać o odpowiednią wentylację. Przede wszystkim jej głównym zadaniem będzie dostarczenie świeżego powietrza, ale można też będzie w ten sposób kontrolować temperaturę i poziom wilgotności.

Wentylacja pasywna

Pierwszą sprawą, o jakiej należy pomyśleć przy przygotowaniu pomieszczenia, jest zapewnienie odpowiedniego układu otworów wentylacyjnych, przez które będzie następować wymiana powietrza. Jak wiadomo z fizyki, chłodniejszy gaz będzie opadał na dół, a cieplejszy unosił się do góry. W oparciu o to funkcjonuje podstawowy układ wentylacyjny, posiadający otwór w dolnej części pomieszczenia, przez który dostanie się chłodne powietrze z zewnątrz, oraz drugi w górnej części, na odprowadzenie ciepłych gazów. Ilość i rozmieszczenie otworów wentylacyjnych uzależnione są między innymi od wielkości i charakteru pomieszczenia. Przy dobrze zaprojektowanej wentylacji w wielu przypadkach będzie ona całkowicie wystarczająca. Jeśli jednak jej wydajność będzie zbyt mała, to konieczne będzie pomyślenie o jakimś mechanicznym wsparciu, w postaci wentylatorów.

Wentylacja mechaniczna

Głównym zadaniem tych urządzeń będzie zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza we wnętrzu pomieszczenia z roślinami. Do wyboru jest obecnie kilka rodzajów wentylatorów, które różnią się sposobem działania i wydajnością. Generalnie wentylator, bez względu na typ, powinien być wybrany w taki sposób, żeby dał radę wymienić całe powietrze ze środka w ciągu pięciu minut. Producenci tych urządzeń podają ich dokładne parametry, w tym wydajność w ciągu godziny.

Mając policzoną kubaturę pomieszczenia bardzo łatwo zweryfikować, czy możliwości danego sprzętu będą wystarczające. Wentylatory najczęściej montuje się przy górnym otworze wentylacyjnym, w niektórych rozwiązaniach stosuje się także umieszczenie urządzenia we wnętrzu growboxa. Wybierając wentylator warto uwzględnić kwestie związane z poziomem hałasu, jaki będzie wytwarzał. W wielu przypadkach nie będzie to miało znaczenia, jeśli jednak hałas będzie dokuczliwy, to można pomyśleć o zastosowaniu tłumików akustycznych. Podobnie wygląda kwestia zapachów wydostających się z wnętrza pomieszczenia – te z kolei można ograniczyć filtrami węglowymi.

Rodzaje wentylatorów

Wentylatory mają ważne zadanie, bowiem muszą dokładnie wymieszać całe powietrze we wnętrzu, tak aby mogło ono dotrzeć do wszystkich roślin. Przy niewielkich pomieszczeniach wystarczy jedno urządzenie, przy większych może być ich kilka lub nawet kilkanaście. Wentylatory stosowane obecnie przy wentylacji upraw roślin zielonych dzielą się na trzy podstawowe grupy.

Wentylatory kanałowe

Są najtańszymi urządzeniami tego typu, charakteryzują się też najmniejszą skutecznością. Ze względu na niskie ciśnienie statyczne nie najlepiej współpracują z filtrami węglowymi, mają też najwyższy poziom strat przepływu.

Wentylatory promieniowe

Zaliczane są do średniej półki cenowej. W porównaniu z wentylatorami kanałowymi mają znacznie wyższą sprawność. Dzięki wysokiemu ciśnieniu statycznemu dobrze sprawdzają się w połączeniu z systemem filtrów przeciwzapachowych.

Wentylatory radialne

Najwyższa półka urządzeń, charakteryzująca się świetnymi parametrami, ale też i wysokimi cenami. Wentylatory z tej grupy posiadają wysokie ciśnienie statyczne, co pozwala łatwo pokonywać opory stawiane przez filtry węglowe. Jednocześnie dzięki specjalnej konstrukcji łopat pracują z niskim poziomem hałasu.

Źródło: Growtent.pl